SARAJEVO, Broj plasiranih kredita mikrokreditnih organizacija u BiH prošle godine veći je za osam odsto u odnosu na 2011. godinu, a za 20 odsto u odnosu na 2010., izjavila je predsjednik Upravnog odbora Udruženja mikrokreditnih organizacija u BiH /AMFI/ Sadina Bina.
Na današnjem predstavljanju poslovnih rezultata mikrokreditnih organizacija u Sarajevu, Bina je istakla da se još ne može govoriti o potpunoj poslovnoj stabilizaciji, s obzirom na ekonomsko stanje u BiH, kao i ograničavajući zakonski okvir za poslovanje ovih organizacija.
“U budućnosti je neophodno harmonizovati propise u Republici Srpskoj i FBiH, jer mikrokreditne organizacije posluju na jedinstvenom ekonomskom tržištu, ali pod različitim uslovima”, smatra Bina.
Član Upravnog odbora AMFI-ja Braco Erceg rekao je da su mikrokreditne organizacije u proteklih 12 godina plasirale više od 6,5 milijardi KM, koje je koristilo oko 560.000 lica, čime je omogućen pristup sredstvima za oko 60 odsto lica koje ne ispunjavaju uslove za korištenje kredita u komercijalnim bankama.
“Po osnovu plaćenih poreza, doprinosa i taksi za zaposlene u mikrokreditnim organizacijama ili drugih poreza godišnje za 1.783 zaposlena u našem sektoru se uplati više od 12 miliona KM”, istakao je Erceg.
Većina mikrokreditnih organizacija članica AMFI-ja, koje imaju tržišno učešće u BiH od 98 odsto, zabilježile su pozitivan finansijski rezultat tokom 2012. godine. Prema podacima Udruženja, portfolio u riziku preko 30 dana u mikrokreditnom sektoru prošle godine iznosio je 1,99 odsto, što je za 3,49 odsto niže u odnosu na 2010. godinu.
Mikrokreditni sektor u BiH je ocijenjen kao jedan od najuspješnijih u svijetu, što je potvrđeno u dvije studije o socijalnom uticaju mikrokreditiranja u BiH urađene pod pokroviteljstvom Svjetske banke. Srna