VAŠINGTON, Američke Federalne rezerve (Fed) objavile su da će potrošiti više od bilion dolara u nastojanju da zemlju izvuku iz recesije.
Fed će povećati otkup dugova nastalih iz neplaćanja stambenih kredita u protivvrijednosti od 750 milijardi dolara kako bi ta vrsta pozajmica mogla da se dobija uz niže kamate. Takođe će preduzeti i jednu novu mjeru koja podrazumijeva da će tokom narednih šest mjeseci kupiti dugoročne državne obveznice, odnosno dio duga Vlade SAD u vrijednosti od 300 milijardi dolara.
Cilj američke centralne banke je da poveća količinu novca koju banke imaju na raspolaganju za davanje kredita i da snizi cijenu kredita za američke vlasnike nekretnina. Pošto kamata na dugoročne državne obveznice određuje kamate za stambane kredite i druge pozajmice, pad interesne stope za državne hartije od vrijednsti faktično predstavlja smanjenje kamatnih stopa za širi sloj Amerikanaca.
Cijene akcija na Wall Streetu naglo su skočile nakon što je Fed iznenadio investitore svojim novim odlukama. Dow Jones indeks porastao je 1,23 odsto, S&P 500 indeks skočio je 2,09 odsto, a Nasdaq indeks je ojačao za 1,99 odsto. Odluka Feda o kupovini američkih obveznica šokirala je investitore, jer to nije činio još od šezdesetih godina prošlog vijeka. Fed se time pridružio britanskoj i japanskoj centralnoj banci, koje takođe kupuju državne obveznice kako bi izvukle svoje privrede iz recesije.
Osim rasta cijene akcija, odluka Feda izazvala je i snažan rast cijene američkih državnih obveznica, zbog čega su prinosi na desetogodišnje obveznice zabilježili najveći dnevni pad od berzanske krize 1987. godine. Nakon objave novih mjera američke centralne banke oštro su pale i kamate na tridesetogodišnje hipotekarne kredite. Kurs dolara se strmoglavio, pa je evro prema američkoj valuti ojačao gotovo četiri odsto na 1,35 dolara.
Analitičari kažu da će ove odluke Feda najvjerovatnije odmah izazvati pad kamata na hipotekarne kredite za 0,25 do 0,50 odstotnih bodova.
“Ovi potezi imaju potencijala da smanje kamate na hipotekarne, ali i ostale potrošačke kredite, što bi trebalo podstaći kupovinu nekretnina i kreditiranje. To je i snažan psihološki podsticaj, jer Fed pokazuje da će intervenisati na svaki mogući način, a ima puno oružja i municije”, objašnjava Baki Helvig, potpredsjednik kompanije “Morgan Asset Management”.
Stoga su najviše porasle cijene akcija kompanija iz finansijskog i građevinskog sektora. S&P indeks finansijskog sektora skočio je više od deset odsto, dok je Dow Jones indeks građevinskog sektora porastao 8,3 odsto.
Rast inflacije
Više cijene benzina i odjeće doprinijele su rastu inflacije u SAD u februaru, pokazali su juče objavljeni Vladini podaci, koji za sada umanjuju bojazan od deflacije. Indeks potrošačkih cijena povećan je u februaru 0,4 odsto, poslije rasta od 0,3 procenta u januaru, što je najveći mjesečni rast od jula prošle godine. Potrošačke cijene su u poređenju s februarom prošle godine povećane 0,2 odsto, nakon što su u januaru bile stabilne.
Američko Ministarstvo trgovine saopštilo je da je prošlogodišnji američki deficit tekućeg računa zabilježio oštar pad, drugu godinu uzastopno, djelimično usljed velikog viška u trgovini uslugama. Deficit tekućeg računa, koji uključuje priliv investicija i druge transfere, kao i trgovinu, u 2008. je smanjen 7,9 odsto, na 673,3 milijarde dolara, sa 731,2 milijarde dolara prethodne godine.