BANJALUKA, Bilansni nivo mikrokreditnih organizacija /MKO/ u Republici Srpskoj /RS/ na kraju trećeg kvartala ove godine iznosi 298,9 miliona KM i za četiri odsto je manji od nivoa na kraju prošle godine, navodi se u izvještaju Agencije za bankarstvo RS o stanju bankarskog sektora Srpske za prvih devet mjeseci ove godine.
Od ukupnog bilansnog nivoa MKO, na mikrokreditna društva /MKD/ odnosi se 297 miliona KM ili 99 odsto, dok ostalih jedan odsto pripada mikrokreditnim fondacijama /MKF/.
U strukturi aktive MKO krediti iznose 269 miliona KM ili 90 odsto od ukupne aktive i bilježe pad od šest odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Na novčana sredstva otpada 10,3 miliona KM i ona imaju rast od 41 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
U strukturi pasive najznačajniji izvor sredstava su obaveze po uzetim kreditima u iznosu od 218,1 milina KM ili 73 odsto od ukupne pasive.
Od toga obaveze po dugoročnim krditima odnosi se 209,8 miliona KM, dok je taj iznos po kratkoročnim krditima 8,3 miliona KM.
Rezerve za potencijalne kreditne gubitke i ostala potraćivanja iznose 11,7 miliona KM i veće su za 283 odsto u odnosu na kraj prošle godine.
Ukupni kapita MKO je 57,6 miliona KM što čini 19 odsto od ukupne pasive, i manji je za pet odsto u odnosu na kraj prošle godine.
U RS posluje sedam MKO, od čega su tri mikrokreditna društva kao profitne organizacije i četiri mikrokreditne fondacije kao neprofitne organizacije.