BIJELJINA – Za kupovinu „Fabrike šećera Bijeljina“, nakon investitora iz Turske, Vijetnama, SAD, Srbije i BiH, zainteresovani su i kupci iz Kine i Italije, od kojih je jedan, između ostalog, organizator kurseva iz oblasti bankarstva gdje kandidati učestvuju i u TV rijalitiju, saznaje portal CAPITAL.
Naime, bankar iz Kine Dragan Guru Đuragin, porijeklom iz Novog Sada, sastao se nedavno sa stečajnim upravnikom „Šećerane“ Nebojšom Matićem koji mu je objasnio šta čini imovinu fabrike te kakav je stav povjerilaca oko prodaje, odnosno da cijena ne pada ispod 10 miliona KM. Dogovoreno je da Guru dostavi pismo namjere.
Za Dragana Guru Đuragina se na mreži LinkedIn navodi da radi u “Global Financial Genesis” u Hong Kongu i da mu je posao, između ostalog, da procjenjuje projekte za finansiranje, spajanja ili preuzimanja i da donosi konačne odluke o sredstvima i uplatama tranši, ali i da pregovara sa vladama suverenih država o direktnoj uplati gotovine za vladine humanitarne i infrastrukturne projekte.
Na jednom australijskom sajtu on nudi treninge iz oblasti bankarstva – za brokere, pripravnike itd, koje naplaćuje po danu i do 1.500 evra. Za neke od treninga pominje se i učešće u rijalitiju.
“Trenutno obučavam moje osoblje u Bangkoku i Hong Kongu, ali i pomoćno osoblje širom svijeta kako bi mi pomogli u odabiru najboljih projekata i poslovnih ideja za finansiranje. Na raspolaganju imamo 500 milijardi evra iz različitih izvora, koji se nalaze u HSBC u Londonu i još šest banaka u svijetu. Sredstva su odobrila svjetska regulatorna tijela, a najvažniji su: Svjetska banka, MMF, UN, G20“, naveo je Đuragin na sajtu australijske firme.
Pored posla u Australiji, navodi se i da je direktor firme na Kipru.
Pored ovog investitora, za fabriku u Bijeljini je zainteresovan i Paulo Kacavi iz Milana koji je sa poslovnim partnerima obišao fabriku te obećao da će dostaviti pismo namjere. O njemu nismo uspijeli naći više podataka.
“Šećerana” se prodaje po kliznoj cijeni
Odbor povjerilaca je na posljednoj sjednici informisan o potencijalnim investitorima, a razmatrao je i Odluku o načinu daljeg unovčavanja imovine „Fabrike šećera“.
Stečajni upravnik „Šećerane“ Nebojša Matić predložio je da prodaju „Šećerane“ na način da prva iduća cijena bude 9,5 miliona KM, te da dalje pada za pola miliona na svakom idućem javnom pozivu za dostavljanje ponuda, kojih je planirano deset do nove godine.
Predsjednik Odbora povjerilaca Vojislav Nikolić predložio je da se pokretna imovina prodaje odvojeno od nepokretne, te da se od prodate pokretne imovine isplati dio ili cijeli iznos razlučnih povjerilaca, te da se stvore okviri za namirenje stečajnih povjerilaca putem preuzimanja imovine stečajnog dužnika.
I član Odbora povjerilaca Dragica Arsić je takođe predložila odvojenu prodaju imovine, a član Odbora Ilija Grkinić predložio je da se zainteresovani kupci pozovu da dostave ponude bez ikakvih uslovljavanja, te da se o ponudama prvo izjasni Odbor, a onda Skupština povjerilaca.
Ministarstvo finansija RS uputilo je zahtjev da se izdvojeno namiri kao stečajni, razlučni, povjerilac.
Matić je rekao da, ukoliko Odbor povjerilaca ostane na stanovištu da treba zadržati istu cijenu od 10 miliona KM, da će dati saglasnost da Ministarstvo finansija, odnosno Poreska uprava RS, proda imovinu „Šećerane“ u izvršnom postupku.
Na kraju je Odbor povjerilaca zadužio stečajnog upravnika da im dostavi prijedlog prodaje imovine fabrike po segmentima, odvojenim cjelinama, opremi, te o načinu te prodaje.
Vajkić: Stečajni postupak vratiti u zakonske okvire
Odbor povjerilaca je razmatrao i dopis koji je uputio jedan od zainteresovanih kupaca imovine „Šećerane“ Goran Vajkić, u kojem je navedeno da Odbor postupa suprotno Zakonu o stečajnom postupku.
„Zakon kaže da ako se imovina stečajnog dužnika ne unovči na tri javne licitacije da dalju prodaju vrši stečajni upravnik po Zakonu o izvršnom postupku. Vi ste proveli 13 licitacija, od toga 10 bez korekcije cijene“, naveo je Vajkić i pozvao da se cijeli postupak vrati u zakonske okvire.
CAPITAL: Svjetlana Šurlan
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Jel to onaj Vajkic sto je kupio metal e-mail u Brodu, napravio D.O.O. I sve mašine dao u staro željezo. Zaradio pare na sjecenju. A firma prije dolaska radila ok, sad opet se ponavlja
Ovaj stecajni dobro ispromasa, on o stecaju j zakonu malo zna. Kako ce se sada saglasiti sa odvojenim namirenjem razlucnog povjerioca kada je zakonski rok za tdazenje odvojenog namirenja prosao prije 4 godine. Ovo je lakrdija od stecaja, parada nestrucnosti i neznanja.
Kako sebi štimaju ove cijene preko stečajnog, cuj 5 miliona. Pa ima vrednosti zeljeza i imovine preko 10 miliona.
Treba mu dati sansu. Ako uspije, kapa do poda, ako ne uspije, kao i dosad, raskinuti privatizaciju. Sta da se radi. Ovolika fabrika skuplja je kada ne radi, nego kada radi, jer kada ne radi, vrijeme cini svoje, a kada radi, barem moze da se nesto popravi od ostvarenog prihoda, ako nista drugo. Samo treba u pocetku biti realan i podizati rad fabrike sve vise i vise iz godine u godinu, pa da jednog dana bude cak i veca nego prije. Da je srece da je za Seceranu zainteresovan neki Nijemac, jer oni razmisljaju cak decenijama unaprijed, ali ako nije mogao bolji, onda daj sto das, mada cisto summjam da je ovo najbolji izbor, vec za prodaju Secerane najvjerovatnije niko ziv ne zna na svijetu ne zna, koga se ovo tice, osim ljudi nekom semom bliskih moci, a to obicno mirise na propast, mada ne mora da znaci. Sve zavisi od namjera, kao i krajnjih namjera kupca. Najbolje bi bilo za Seceranu da ima kupca koji bi radio decenijama i kasnije prodao nekom takodje ozbiljnom kupcu, ako nema vise interesa u vodjenju Secerane, a ne da zavrsi u dugovima i generalno kako su mnoge fabrike u RS i BiH pozavrsavale.