SARAJEVO, Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić izjavio je danas u Sarajevu da se uticaj ekonomske krize odrazio na direktne strane investicije u BiH, iako se bilježi njihov blagi porast.
“Za devet mjeseci ove godine bilježimo 477 miliona KM stranih investicija, što je blagi oporavak, ali su ova ulaganja daleko manja nego u pretkriznom periodu”, rekao je Kozarić, koji je prisustvovao predstavljanju “Bijele knjige”, publikacije Savjeta stranih investitora /SSI/.
Navodeći podatak da ukupne investicije u BiH u zadnjih 10 godina prelaze 10 milijardi KM, Kozarić je sa žaljenjem konstatovao da BiH i dalje ima značajan deficit u spoljnotrgovinskoj razmjeni.
“U preporukama Centralne banke govori se da je politička stabilnost preduslov za bilo kakve nove investicije”, rekao je Kozarić i dodao da bi i nastavak evropskog puta BiH bio poziv stranim investitorima.
Prema riječima predsjednika SSI Branimira Muidže, strane investicije zadnjih godina iznose između 300 do 500 miliona KM na godišnjem nivou, mada su 2007. iznosile 1,3 milijardi KM.
Kao glavne prepreke za strane investicije Muidža je naveo političku i kompleksnost dobijanja dozvola, pravnu nesigurnost i visoke poreske stope.
“SSI predlaže reforme od kojih će korist i dobrobit imati država i ulagači, ali i svi građani”, istakao je Muidža.
On je dodao da direktna strana ulaganja predstavljaju jedan od najvažnijih instrumenata ekonomskog rasta i razvoja.
“Da bi mogli realizovati potencijale ekonomije BiH i kreirati pozitivan ambijent, nužno je znatno poboljšati efikasnost javne administracije i hrabrije krenuti u reforme”, konstatovao je Muidža.
Šef Delegacije EU u BiH Peter Sorensen naglasio je da je potrebno BiH učiniti konkurentnom u regionalnim i širim okvirima, ali i pripremiti je za pristupanje EU.
On je podsjetio da se iz Izvještaja o napretku vidi da je Evropska komisija puno posvećena izgradnji kapaciteta za ekonomsko upravljanje u BiH.
Direktor Američke agencije za međunarodni razvoj Dejvid Bart ocijenio je kao pozitivno što “Bijela knjiga” sadrži rješenja za otklanjanje prepreka za strana ulaganja.
“Želim da podstaknem vlasti i građane ove zemlje da sagledaju koji su to problemi i da preduzmu određene akcije”, zaključio je Bart.
SSI je osnovan 2006. godine i pruža praktičnu podršku svim investitorima kako bi se poboljšalo poslovno okruženje u zemlji.
Prema podacima SSI, članovi ovog savjeta uložili su u BiH više od osam miliona KM i zaposlili više od 12.000 građana BiH. Srna