RIM, Italija bi uskoro mogla da stane pod “evro – kišobran”, ako ekonomska situacija nastavi da se komplikuje – upozoravaju ekperti.
U posljednjih pet godina industrijska proizvodnja u Italiji opala je za četvrtinu.
Nezaposlenih je oko deset odsto – svaka treća osoba mlađa od 25 godina je bez posla.
Eksperti upozoravaju da će privredna kretanja i u ovoj godini prije opadati nego rasti.
Italijanski premijer Mario Monti moraće da “zasuče rukave” kao ni jedan Italijan do sada – ocjenjuju mediji.
On stalno zahtijeva zajedničku akciju evropskih partnera kako bi se umanjio pritisak koji tržišta vrše na Italiju.
Nerijetko se radi upravo o evro-bondovima koje Monti zagovara, a njemačka kancelarka Angela Merkel uporno odbija.
Neusaglašenost se mogla vidjeti na konferenciji Briselskog ekonomskog Foruma kada je Monti rekao da “Evropa treba da uloži napore da ograniči širenje krize”.
Jer, kako je ocijenio, širenje finansijske krize bilo bi strašno i učinilo bi nemogućim održavanje budžetske discipline.
On vjeruje da zemlje koje su se u EU “etablirale kulturom stabilnosti”, a tu prvenstveno misli na Njemačku, moraju da što prije razmisle o tim aspektima.
Montiju sada više nije lako da dopre do građana. Kada je krajem 2011. preuzeo rukovođenje vladom u Rimu, mnogi Italijani su odahnuli, ali i finansijska tržišta.
Ali, tu su sada nove brige – mjere štednje. Sindikati su u pripravnosti jer se plaše novih talasa otpuštanja. Kritike stižu i od poslodavaca koji očekuju veće troškove.
Ne iznenađuje zato da se ponovo javlja nekadašnji premijer Silvio Berlsukoni koji se svrstao među evroskeptike i koji je protivnik mjera štednje koje nameće EU.