SARAJEVO – Teritorijalna saradnja BiH s državama okruženja kroz projekte koje finansira ili sufinansira EU pokazala se kao efektan način za poboljšanje kvaliteta života, konkurentnost preduzetništva te usluga u brojnim lokalnim zajednicama, ali i zaštite kulturnog i prirodnog naslijeđa.
Direkcija za evropske integracije BiH potvrdila je kako BiH u budžetskom periodu do 2027. godine sudjeluje u osam programa i to tri transnacionalna, tri prekogranična i dva međuregionalna.
Večernji list imao je uvid u budžete te namjene svakog od njih, pri čemu se ukupna vrijednost svih onih u kojima sudjeluje BiH približava iznosu od 1,3 milijarde evra, tačnije milijardu i 297,9 miliona, no pritom treba uzeti u obzir da oni finansijski vrijedniji, poput Interreg Evrope, uključuju sudjelovanje većeg broja država, u konkretnim primjeru 29.
To znači da je potrebno uložiti mnogo više energije u pripremu i pisanje programa koji će se izboriti svojom konkurentnošću.
Održivi razvoj
Kada govorimo o programima transnacionalne saradnje, finansijski najvrijedniji je Interreg Euro-MED program, koji ima budžet od 294 miliona evra uz sudjelovanje 14 država.
Opšti cilj programa u svojoj srži ima saradnju utemeljenu na regionalnom, transnacionalnom i evropskom pristupu.
Glavni cilj programa je doprinos tranziciji prema društvu koje je održivo i klimatski neutralno, a taj cilj je borba protiv uticaja globalnih promjena na mediteranske resurse uz istovremeno osiguravanje održivog razvoja i dobrobiti građana. Interreg IPA Adrion program transnacionalne saradnje vrijedan je 160,8 miliona evra, pri čemu u programu sudjeluje deset zemalja.
Opšti cilj programa je djelovati kao pokretač politike i inovator upravljanja, podstičući evropsku integraciju među partnerskim državama, koristeći prednosti njihovih bogatih prirodnih, kulturnih i ljudskih resursa. Interreg transnacionalni program za dunavsku regiju ima budžet od 215 miliona evra, a u njemu sudjeluje 14 država.
Opšti cilj programa je stvaranje bolje institucionalne platforme i okruženja za transnacionalnu saradnju u cilju teritorijalne, ekonomske i društvene integracije. Kada govorimo o saradnji zemalja u okruženju, finansijski je najvrijedniji program Interreg VI – A IPA Hrvatska – BiH – Crna Gora (138,45 miliona evra grantova i sufinansiranja).
Strateški ciljevi
Ima tri grupe strateških ciljeva definisane kroz pametniju Evropu (pametne investicije u istraživanje, razvoj i konkurentno preduzetništvo), zeleniju Evropu (zelene investicije u zaštitu okoline i efektno upravljanje rizicima). te socijalniju Evropu (javno zdravstvo, održivi i inkluzivni turizam i kultura).
Drugi po vrijednosti je program prekogranične saradnje Srbija – BiH 2021. – 2027. uz budžet od 16,22 miliona evra (grantovi i sufinansiranje), a njime se vrši podrška u pogledu poboljšanih mogućnosti za zapošljavanje i socijalna prava (investiranje u mlade, obrazovanje i razvoj vještina), kao i boljeg poslovnog okruženja i konkurentnosti (podsticanje razvoja turizma, zaštita prirodnog i kulturnog nasljeđa).
Program prekogranične saradnje BiH – Crna Gora 2021. – 2027. u vrijednosti od 9,73 miliona evra (grantovi i sufinansiranje) za cilj ima zeleniju i poboljšanu efikasnost resursa (zaštita okoliša, promocija prilagođavanja i ublažavanja klimatskih promjena, upravljanje i prevencija rizika), kao i bolje poslovno okruženje te konkurentnost (podsticanje razvoja turizma, zaštita kulturnog i prirodnog nasljeđa).
Više zemalja
Dva preostala programa uključuju veći broj zemalja – Interreg Europe njih 29 uz budžet od 379 miliona evra, te URBACT sa 28 zemalja koji je sufinansiran iz Evropskog fonda za regionalni razvoj (ERDF) s budžetom od 79,7 miliona evra i iz Instrumenta pretpristupne pomoći s budžetom od pet miliona evra za period 2021. – 2027. godina.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Poreski obveznici EU su vjerovatno odusevljeni sto njihov novac ide kao bespovratna sredstva za projekte izvan EU.
Ustvari to se samo odstampa , kad Amerika ne mora da ima podlogu u zlatu zasto bi EU morala da ima.
Ne daju oni (EU)nama ništa, već sve sebi uzmu kroz razne eksperte, analize, strategije, akcione planove, i sl. Nešto malo se okoriste naši ”stručnjaci” i hotelijeri gdje se organizuju seminari za lokalce. Ali zato se uredno pojave u medijima njihovi glasnogovornici da se pohvale kako su pomogli BiH sa milionima, milijardama. Naravno, projekte i programe su sami osmislili jer su nam njihove sadržaje oni i nametnuli. Donji smo kroz istoriju a ništa nije drugačije ni danas.