BANJALUKA, BiH nije imuna na organizovani kriminal i posebno je zainteresovana za razmjenu informacija o trgovini ljudima, ilegalnim imigracijama, transportu narkotika, a donekle i o trgovini oružjem, rekao je Enes Ćerimagić, oficir za vezu BiH pri SEKI-centru, međunarodnoj organizaciji za borbu protiv organizovanog kriminala za jugoistočnu Evropu.
“BiH kao ni ostale zemlje u regionu nije imuna na organizovani kriminal”, izjavio je Ćerimagić Srni i dodao da će borba protiv organizovanog kriminala biti bezuspješna bez učešća i saradnje sa međunarodnim organizacijama koje se time bave.
On je rekao da nijedna zemlja, vlada ili bezbjednosna služba nije borbu dobila sama, već to uspjevaju one koje sarađuju sa susjednim zemljama, pa Evropom.
Ćerimagić je naglasio da statistike pokazuju da je broj ukupno razmijenjenih informacija 13 zemalja članica SEKI-ja stalno u porastu i da se od 2001. godine, kada je razmijenjeno manje od 2 000, taj broj prošle godine povećao na oko 7 000 informacija.
On je podsjetio da je SEKI centar finansijski i logistički podržao prošlogodišnju akciju borbe protiv trgovine ljudima pod kodnim nazivom “Dunav”, u kojoj je uhapšeno više od 50 ljudi iz BiH i ostalih zemalja uključenih u taj lanac.
“SEKI centar formirao je sedam udarnih grupa usmjerenih na borbu protiv organizovanog kriminala, a to su trgovina ljudima i ilegalne imigracije, trgovina narkoticima i oružjem, finansijskog i kompjuterskog kriminala i `kontejner sekjuritija`”, nabrojao je Ćerimagić.
SEKI centar, koji svakodnevno razmjenje informacije, a potom planira i koordinira regionalnim akcijama, jedinstven je po tome što u njemu zajedno rade oficiri za vezu policijskih i carinskih agencija.