BANJALUKA/SARAJEVO – Usaglašavanje o pitanju reformi u BiH nikada ne ide olako, što se pokazuje i sada kada bi nadležni trebalo da na jedan dokument stave sve ono što će uraditi i realizovati kako bi dobili nešto više od milijardu evra koja su predviđena za domaće tržište iz Plana rasta za zapadni Balkan.
Nadležni u BiH pokušavali su i prethodnih dana da usaglase konačan plan reformi BiH za Plan rasta za zapadni Balkan, ali do dogovra nije došlo. Da postoje određeni problemi o pitanju usaglašavanja reformi priznaju i u Savjetu ministara, a ovaj put kočnicu u svemu prave evropske intitucije i njihovi predstavnici.
“Nismo saglasni sa određenim ambicioznim stavovima Evropske unije pri izradi mape rasta na zajedničkom nivou koju bi trebalo da definišemo uz punu vidljivost Srpske i FBiH. Ti stavovi EU nisu u skladu sa Ustavom i dejtonskom strukturom BiH“, rekao je “Glasu Srpske” zamjenik predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Staša Košarac.
Naglašava da određena pitanja, koja su u ustavnoj nadležnosti Srpske i FBiH, ne mogu biti prenesena na zajednički nivo pod plaštom ambicioznosti prema EU.
“Takođe, pitanja koja nisu usaglašena u BiH i koja nisu dio programa rada Savjeta ministara BiH i ministarstava ne mogu biti stavljena u fokus ambicija EU. Recimo, zakon o gasu na nivou BiH ili ukidanje entitetskog glasanja – to su stvari na koje Srpska nikada neće dati saglasnost. Nama je to neprihvatljivo, jer je protivustavno i antidejtonski”, poručio je Košarac.
Naglašava da je njihov doprinos izradi mape rasta neupitan, kao i opredjeljenje da zajedno sa institucijama FBiH i zajedničkog nivoa rade na ispunjavanju potrebnih uslova i korigovanju određenih pitanja, sve uz poštovanje Ustava i Dejtona.
“Činjenica je i da je dosadašnja praksa pokazala da su određene šanse koje nudi EU u pravilu bile uslovljene dodatnim zahvatima kroz sistem reformi. Stoga sam oprezan i sa najavom da će EU izdvojiti šest milijardi evra za zapadni Balkan, od kojih će za BiH navodno biti izdvojena milijarda“, skeptičan je Košarac.
Nada se da će u narednom periodu, poštujući rokove koje je EU postavila, izaći sa rješenjima koja su rezultat unutrašnjeg dogovora dva entiteta i predstavnika tri konstitutivna naroda, bez miješanja stranaca.
U organizaciji predstavnika EU početkom ove sedmice u Sarajevu je održan sastanak predsjedavajuće Savjeta ministara BiH Borjane Krišto, ministara na nivou BiH, premijera entiteta i drugih predstavnika institucija u BiH s predstavnicima Evropske unije. Na sastanku je, kako je samo kratko poručeno, bilo riječi o usaglašavanju plana reformi BiH i dalje reforme na evropskom putu.
Plan za zapadni Balkan ukupno je vrijedan šest milijardi evra za period 2024-2027. godine, a BiH će, kako je ranije poručeno iz EU, povući nešto više od milijardu evra ako realizuje zacrtane reforme.
Portparol Delegacije Evropske unije u BiH Ferdinand Kening rekao je ranije “Glasu” da će se od šest milijardi evra koje je EU namijenila za zemlje zapadnog Balkana u BiH sliti 1,08 milijardi, ali samo ako vlasti realizuju zacrtane reforme.
“Ako to ne urade, novac koji je namijenjen domaćem tržištu biće preusmjeren ka drugim državama koje budu savladale sve ono što je pred njih postavljeno“, poručio je Kening.
Naglasio je i da su domaće vlasti u BiH aktivno uključene u finalizaciju reformske agende uz podršku Evropske unije, ali i da je ciljni datum za finalizaciju tih reformi kraj marta 2024. godine.
Glas Srpske