SARAJEVO, Plate u javnom sektoru BiH porasle su za 130 posto u periodu od 2000. do 2009. godine, a posebno su povećane u posljednje četiri godine, što je imalo velikog uticaja na kreiranje radnih mjesta i konkurentnost BiH.
Navedeno je to u studiji koja je predstavljena na jučerašnjem seminaru “Tržište rada: srednjoročni izgledi i uloga ekonomske politike”, kojeg su u Sarajevu organizovali Udruženje ekonomista RS – SWOT i Fondacija “Fridrih Ebert Štiftung”. Autor studije Ognjen Đukić iz Centra za istraživanje i studije GEA, kazao je da su plate u javnom sektoru rasle u posljednje četiri godine pod uticajem rasta prihoda od PDV-a i političkih ciklusa (izbori 2006. i 2008. godine).
“Plate u javnom sektoru postale su lider kreiranja plata u privatnom sektoru, što nije dobro za tržišnu ekonomiju i rezultate koje BiH ostvaruje. Na taj način BiH je pogoršala svoju konkurentnost u cjenovnom smislu, dok je na tržištu rada došlo do manjeg kreiranja radnih mjesta i do pada zaposlenosti”, objasnio je Đukić.
Dodao je da su zbog povećanja plata u javnom sektoru, koji zapošljava trećinu od ukupno oko 700.000 radnika u BiH, privatni poslodavci bili prinuđeni da prate taj trend, iako za to nisu bili spremni.
“Više plate u javnom sektoru uzrok su situacije da većina radnika nastoji da se zaposli u javnim službama, dok o zapošljavanju kod privatnika niko i ne razmišlja”, kaže Đukić.
Dodao je i da BiH vodi nekompatibilnu politiku, jer je s jedne strane tržišnim otvaranjem kroz regionalne integracije – CEFTA i Trgovinski sporazum sa EU – privatnom sektoru nametnula nepoštenu konkurentsku borbu, a sa druge strane poslodavce u tešku poziciju dovodi javni sektor koji diktira tempo plata. Kao rješenje za ove probleme, Đukić preporučuje vlastima da usklade nivoe plata u javnom sektoru s platama za uporediva radna mjesta u privatnom sektoru i da vezuju njihov dalji rast s rastom plata u privatnom sektoru.
U žučnoj diskusiji koja je je uslijedila nakon prezentacije studije, između ostalog, pomenuto je i da je upkos recesiji prošle godine uposleno 1.200 novih radnika u javnoj upravi, što BiH pretvara u “činovničku zemlju”.
Govoreći o uticaju recesije na kretanja na tržištu rada Đukić je istakao da ekonomski indikatori kao što su pad BDP-a, kreditnih plasmana, uvoza i izvoza i negativna stopa inflacije ukazuju na smanjenje privrednih aktivnosti, što je imalo uticaja na pad zaposlenosti.
“Postoji vremenski razmak između ciklusa u ekonomskim aktivnostima i ciklusa na tržištu rada. S obzirom na tu činjenicu ono što se sada dešava u ekonomiji odraziće se na tržiše rada tek kroz pola godine ili godinu. Zbog toga možemo očekivati dodatne pritiske na tržište rada”, kazao je Đukić.
Razlika u platama
BiH je neslavni rekorder po odnosu između prosječne plate u javnom sektoru i prosječne plate u privatnom sektoru. Prema pokazateljima iz juče predstavljene studije, taj raspon je 156,2 odsto po čemu smo iznad svih zemalja u regiji i nekih država centralne Evrope. Nezavisne novine
4 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Djukic? To je onaj sto je radio u IRBRS pa pobjego kad je brod poceo da tone.
Sta on ser. radio u IRB pa otisao u “Centar za istrazivanje i studije”, sta god to predstavljalo…. Sto nije otisao u privredu, ili osnovao neko preduzece???? Sve supljak do supljaka…. Samo nek se laprda nek se ne radi… Kao i vecina ovdasnjih “forumasa”….
Ja mislim da ima još prostora za zapošljavanje oko minimum 150.000 činovnika u državnoj službi i mislim da bi se njihove plate mogle,budimo realni,ladno podići za još najmanje 50% po mom skromnom mišljenju, a vjerovatno i više samo kad bi se ovdašnji vrsni stručnjaci ozbiljnije i studioznije pozabavili tim pitanjem.
konacno neka zanimljiva tema od ovih iz swot-a, moram pogledati…