BANJALUKA, Građani BiH imaju skoro najnižu kupovnu moć u regionu, čak pet puta manju od evropskog prosjeka, pokazalo je najnovije istraživanje njemačkog instituta “GfK”.
Kupovna moć, prema toj analizi, predstavlja mjeru raspoloživog dohotka po glavi stanovnika uključujući državne beneficije.
Prosječna ovogodišnja kupovna moć bh. građanina, prema objavljenoj studiji, iznosi 2.325 evra, što je bilo tek dovoljno da zadržimo 36. mjesto među 41. rangiranom evropskom državom, odnosno poziciju koju smo zauzimali prošle i pretprošle godine.
Najbogatiji u Evropi su građani Lihtenštajna sa prosječno 44.851 evrom, dok su najsiromašniji Moldavci sa svega 788 evra.
Najveću kupovnu moć među stanovnicima bivše Jugoslavije imaju Slovenci, koji drže 21. mjesto (9.943 evra). Slijede ih građani Hrvatske na 30. poziciji (4.763 evra), Srbije na 33. (3.080 evra), Crne Gore 35. (2.589 evra), dok se na 37. mjestu, tik iza BiH, nalazi Makedonija sa 2.237 evra. Posmatrajući cijelu Evropu, manju kupovnu moć od bh. građana imaju još samo Bjelorusi, Albanci, Ukrajinci i Moldavci.
Ekonomski analitičari kažu da je ovo istraživanje još jedna potvrda lošeg životnog standarda bh. građana, prouzrokovanog prije svega niskom privrednom produktivnošću.
“Životni standard svakog društva, a time i kupovna moć njenih građana zavisi od sposobnosti privrede da proizvodi robu i usluge. S obzirom na loše privredno stanje u BiH, ne treba da čudi što smo po kupovnoj moći pri evropskom dnu”, kazao je Stevo Pucar iz Udruženja ekonomista RS – SWOT.
Komentarišući šanse BiH da u godinama koje slijede napravi iskorak na evropskoj ljestvici, Pucar ističe da je to skoro nemoguće očekivati iduće godine s obzirom na to da ćemo tada osjetiti posljedice svjetske finansijske krize. Pomak se, stoga, dodaje on, može očekivati tek od 2010. godine i to samo ukoliko vlasti sprovedu mjere na unapređenju konkurentnosti domaće privrede.
U studiji “GfK” navodi se da je većina zemalja istočne Evrope u 2008. zabilježila nizak nivo rasta moći kupovine, dok je, pak, u zemljama centralne i zapadne Evrope zabilježen značajan rast. Ipak, u pogledu evra, kako se ukazuje, slabiji rast u zapadnoj Evropi ima značajniji efekat nego jači rast u zemljama čije su nacionalne ekonomije slabije razvijene.Nezavisne n.