BRISEL, Ministar civilnih poslova BiH Sredoje Nović danas je u Briselu potpisao Memorandum o razumijevanju između BiH i Evropske zajednice o pridruživanju Sedmom okvirnom programu za istraživanje, tehnološki razvoj i eksperimentalne aktivnosti.
“BiH je bila jedina zemlja u Evropi koja nije pristupila projektu za istraživanje, tehnološki razvoj i demonstriranje tehnologija. Ona time postaje punopravni član Evropskog programa sedam i ima sva prava kao i zemlje članice EU u oblasti nauke i istraživanja”, rekao je Nović u telefonskoj izjavi Srni.
Nović je ocijenio da je pristup okvirnim programima za BiH izuzetno značajan na političkom planu, jer interes BiH za učešće u tim programima proizilazi iz njenog strateškog opredjeljenja prema evropskim integracijama sa krajnjim ciljem punopravnog članstva u EU.
On je istakao da, nakon potpisivanja Memoranduma, istraživačke institucije iz BiH, ali i privatna preduzeća mogu aplicirati unutar EU i podnijeti projekte koje objavi Evropska komisija, te naglasio da će od apliciranja zavisiti koliko će BiH povući sredstava nazad da bi joj se u osnovi ipslatilo plaćanje ulazne kvote.
“U narednoj godini, prema već usvojenoj tabeli, BiH treba da plati 1,3 miliona evra na ime ulazne karte, a iz IPA programa za ovu godinu zatraženo je i dobijeno obezbjeđivanje sredstava za plaćanje ulazne karte za 2009. godinu i to je za nas izuzetno bitno”, izjavio je Nović.
On je dodao da se cijena ulazne karte svake godine povećava, ali i da je mnogo bitnije da BiH svake godine može da povlači veoma značajna finansijska sredstva iz ovih fondova.
“To znači da u BiH moramo stvoriti kritičnu masu istraživača koji su sposobni i spremni da iznesu veoma zahtjevne i komplikovane projekte. Mislim da BiH već ima jednu kritičnu masu, jer je tokom Šestog okvirnog programa imala više od 40 odobrenih projekata sa ukupnim iznosom više od 2,5 miliona evra”, napomenuo je Nović.
On je rekao da svaka zemlja godišnje plaća ulaznu kartu da bi mogla koristiti fondove iz EU, te dodao da je BiH dobila najniži nivo za plaćanje.
BiH za vrijeme trajanja Sedmog okvirnog programa, prema Novićevim riječima, treba da plati 10,463 miliona evra.
“Nije problem plaćanja ulazne karte koliko će biti problem ako BiH ne bude dovoljno organizovana i ne iskoristi sve ono što joj se pruža, a to je mogućnost da povuče daleko više nego što košta ulazna karta”, istakao je Nović.
Okvirni programi postoje zvanično od 1984. godine, a trenutno je u toku Sedmi okvirni program, koji je počeo u januaru prošle i trajaće do kraja 2013. godine.
Memorandum je u ime Evropske komisije potpisao komesar EU za nauku i istraživanje Janez Potočnik.