BANJALUKA, BiH je po pogodnosti za poslovanje u proteklih godinu dana pala za jednu poziciju na globalnoj ljestvici i sada se nalazi na 85. mjestu među 141 rangiranom zemljom svijeta, pokazala je analiza američkog poslovnog magazina “Forbes”.
Za razliku od istraživanja Svjetske banke o uslovima za poslovanje “Doing Business”, BiH se u rangiranju “Forbesa” ne nalazi na samom evropskom začelju, pa čak ni u regionu, jer je iza sebe ostavila Srbiju na 90, Moldaviju na 92, Ukrajinu na 104. i Rusiju na 105. poziciji.
Od država s prostora bivše Jugoslavije najbolje je rangirana Slovenija na 23. mjestu, a slijede Makedonija na 37, Crna Gora 45. i Hrvatska na 47. poziciji.
Od 11 analiziranih područja, BiH je najbolje ocjene dobila u oblasti monetarnih i trgovinskih sloboda, te za tehnologiju, dok smo najlošije ocijenjeni za ogromnu birokratiju i slabo poštivanje vlasničkih prava.
U analizi se navodi da je javna potrošnja od oko 50 odsto bruto domaćeg proizvoda zemlje i dalje visoka zbog viška agencija na državnom, entitetskim i opštinskim nivoima. Ukazuju na sporu privatizaciju državnih preduzeća, posebno u FBiH, gdje, kako navode, politička podjela između etnički utemeljenih partija otežava sporazum o ekonomskoj politici.
“Značajan deficit tekućeg računa i visoka stopa nezaposlenosti i dalje su dva najozbiljnija makroekonomska problema”, ocjenjuje “Forbes”.
Kao ključne ekonomske prioritete BiH navode ubrzanje integracija u Evropsku uniju, jačanje fiskalnog sistema, reformu javne uprave, učlanjenje u Svjetsku trgovinsku organizaciju i obezbjeđenje ekonomskog rasta kroz podsticanje privatnog sektora.
Uz podsjećanje na pretkrizne stope rasta i recesiju, koja je BiH zahvatila 2009. godine, analitičari “Forbesa” ukazuju da je naša zemlja primila znatne količine inostrane pomoći i sklopila kreditni aranžman s Međunarodnim monetarnim fondom (MMF).
“Nezaposlenost i siromaštvo su visoki, a etnička i politička sporenja usporavaju reforme i obeshrabruju investicije”, navodi se u članku uz napomenu da se BiH u trgovini i kreditiranju oslanja na zapadnu Evropu.
Prema “Forbesu”, najpogodnija zemlja za poslovanje u svijetu je Novi Zeland, koji je napredovao s prošlogodišnjeg drugog mjesta prvenstveno zahvaljujući transparentnoj i stabilnoj poslovnoj klimi, koja podstiče preduzetništvo. Novi Zeland je najmanja privreda od prvih 10 zemalja na listi, ali je ostvarila najbolje rezultate u četiri od 11 kategorija, koje su uzete u obzir prilikom rangiranja država.
Na drugom mjestu je Danska, a slijede Hongkong, Singapur, Kanada, Irska, Švedska, Norveška, Finska i Velika Britanija.
Časopis “Forbes” se u sastavljanju liste oslonio na istraživanja i izvještaje američke obavještajne agencije CIA, Svjetske banke, Svjetskog ekonomskog foruma i organizacija “Freedom House”, “Heritage Foundation”, “Property Rights Alliance” i “Transparency International”. Nezavisne novine