SARAJEVO, BiH je veoma bogata ljekovitim i aromatičnim biljem koje, u saradnju sa proizvodnim firmama, te vladinim i nevladinim organizacijama za podršku izvoza, sakuplja više od 100 000 ljudi, rekao je ekspert Švajcarskog programa za promociju izvoza Klaus Dirbek.
Na današnjem sastanku, koji su organizovali Spoljnotrgovinska komora BiH i Švajcarski program za promociju izvoza, na kome je predstavljen pilot-projekat u oblasti ljekovitog i aromatičnog bilja i organskih proizvoda, Dirbek je istakao da je BiH veoma dobar snabdjevač evropskih zemalja ovom sirovinom.
“Nastojaćemo da se toj sirovini doda vrijednost koja bi omogućila bolji plasman na evropsko tržište. Glavne zemlje uvoznice poluproizvoda, kao što su eterična ulja, su Francuska, Njemačka, Italija i Velika Britanija, dok su značajne zemlje partneri koje učestvuju u trgovanju ovim proizvodima Slovenija i Austrija”, naveo je Dirbek.
Savo Marjanac iz Spoljnotrgovinske komore BiH istakao je da čista i nezagađena priroda u BiH pruža velike mogućnosti za uzgoj ovog prirodnog blaga, dodajući da se treba više okrenuti radu u svim oblastima, pa tako i ljekovitog i samoniklog bilja, te šumskih i svih drugih plodova koji niču u BiH.
“Ovo je prilika da se okrenemo radu i da se obučimo kako da sakupimo plodove koje ćemo preraditi do finalnog proizvoda. Nama ne odgovara izvoz osušenog bilja i plodova u rinfuzi, nego treba da ih upakujemo do krajnjeg proizvoda”, rekao je Marjanac.
On je naveo da su proteklih godina izvezeni ljekovito bilje i šumski proizvodi vrijedni šest do osam miliona KM, naglašavajući da bi finalizacijom proizvoda ova vrijednost mogla da bude utrostručena.
Marjanac je istakao da je ovo prilika da se, nakon odgovarajuće obuke, zaposli i veliki broj manje fizički sposobnih lica.
On je posebno ukazao na potrebu sprečavanja iskorjenjivanja pojedinih vrsta bilja, navodeći za primjer lincuru koja se smatra ugroženom vrstom