SARAJEVO, Bosna i Hercegovina je ostvarila u prvom polugodištu ekonomski rast, što je posljedica domaće tražnje, uz određeni doprinos spoljnotrgovinskog bilansa, navodi se u Informaciji Direkcije za ekonomsko planiranje o kretanju makroekonomskih pokazatelja za period januar-juni, koju je danas primio k znanju Savjet ministara BiH.
U Informaciji se navodi da dostupni indikatori ukazuju na intenziviranje godišnjeg rasta ekonomske aktivnosti u drugom tromjesečju u odnosu na rast iz prvog tromjesečja.
Na to, prije svega, ukazuju ubrzanje rasta izvoza i uvoza, industrijske proizvodnje, prihoda od PDV-a i slično.
Nominalni rast robnog izvoza u drugom tromjesečju bio je 6,1 odsto i više je nego udvostručen u odnosu na stopu iz prvog kvartala.
U isto vrijeme, robni uvoz nakon nominalnog pada u prvom tromjesečju od 1,9 odsto bilježi skoro identičnu stopu godišnjeg rasta u drugom kvartalu.
Nakon blagog godišnjeg smanjenja u prvom tromjesečju od 0,7 odsto, industrijska proizvodnja se popravila u drugom tromjesečju, tako da je na polugodištu ostvareno povećanje fizičkog obima od 1,9 odsto.
Prihodi od PDV-a su, prema poreskim prijavama, zabilježili polugodišnji rast od 2,5 odsto.
Savjet ministara BiH upoznao se danas sa Izvještajem o razvoju BiH za 2014. godinu, koju je pripremila Direkcija za ekonomsko planiranje, a u kojem se navodi da je BiH prošle godine imala skroman rast ekonomskih aktivnosti.
Ovakvo stanje rezultat je rasta privatne potrošnje, te privatnih i javnih investicija, uz negativan doprinos spoljnotrgovinskog deficita, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Nominalni bruto društveni proizvod (BDP), prema procjeni Centralne banke BiH, za 2014. godinu iznosi 26,9 milijardi KM, a realna stopa rasta BDP-a na godišnjem nivou je pozitivna i iznosila je 0,7 odsto.
Izlazak evrozone iz recesije u značajnoj mjeri je stimulisao ekonomsku aktivnost BiH, naročito u prvom kvartalu 2014. godine, ali katastrofalne poplave u maju dovele su do naglog smanjenja ekonomske aktivnosti u drugom.
Izvjestan napredak je ostvaren u drugoj polovini godine, tako da je za cijelu godinu procijenjen tek blagi realni rast BDP-a, znatno niži od planiranog.