BERLIN, BiH je svrstana na 80. poziciju među 175 zemalja prema indeksu percepcije korupcije u godišnjem izvještaju organizacije “Transparensi internešnel”.
BiH je ove godine dobila 39 poena, što znači da je zabilježila lošiji rezultat nego u prethodne dvije godine, kada je imala 42 poena.
Organizacija sa sjedištem u Berlinu objavljuje godišnje izvještaje sa procjenama nivoa korupcije u državama širom svijeta. “Transparensi” koristi skalu na kojoj je 100 najbolji rezultat, a nula je oznaka za najveću korupciju.
Od zemalja regiona, najbolje je plasirana Slovenija – na 39. poziciji, sa indeksom 58, a najlošija je Albanija, koja je na 110. mjestu sa 33 poena.
“Transparensi” je Srbiji dodijelio 78. poziciju, Crnoj Gori 76, a Hrvatska je zauzela 61. mjesto.
Na globalnoj mapi uočljivo je da su rejtinzi Turske i Kine prema percepciji korupcije značajno opali. Ankara je zabilježila pad za pet poena, što je najviše u svijetu, i sada ima indeks 45.
“Transparensi” je pozvao na jačanje međunarodne saradnje u suzbijanju korupcije i zloupotrebe ovlaštenja.
“Obimna korupcija u velikim ekonomijama ne samo što blokira osnovna ljudska prava najsiromašnijih, nego stvara i probleme u upravljanju i nestabilnost”, saopštio je predsjednik “Transparensija” Hoze Ugaz.
Indeks Kine oslabio je za četiri poena, na 36, iako je vladajuća Komunistička partija pokrenula kampanju za iskorjenjivanje korupcije, navodi se u izvještaju.
Portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova Hua Čunjing izjavila je da ovakav zaključak nije u skladu sa vladinim dostignućima u borbi protiv korupcije.
Više od dvije trećine indeksovanih zemalja imaju rezultat ispod 50, a na dnu su ponovo Somalija, Sjeverna Koreja, Sudan, Avganistan i Južni Sudan.
Na vrhu liste ponovo je Danska sa 92 poena, jednim više nego prošle godine, a slijede Novi Zeland, Finska, Švedska i Norveška.
Ukrajina je sa 26 poena i dalje evropska zemlja sa najvećim stepenom percepcije korupcije, a Italija, Grčka i Rumunija sa po 43 poena imaju najlošije rezultate među članicama EU. Srna