MOSTAR, Ministar finansija i trezora BiH Dragan Vrankić izjavio je danas u Mostaru da podaci s kraja juna ove godine govore da se u BiH održava trend rasta bruto društvenog proizvoda i industrijske proizvodnje, zabilježen posljednjih godina.
Vrankić je u uvodnom izlaganju na Drugom međunarodnom simpozijumu “Računovodstvo i finansije u funkciji razvoja privrede BiH” govorio o stabilnosti finansijskog sektora kao preduslova privrednog rasta BiH.
Svoju ocjenu da se finansijski sektor u BiH posljednjih godina nalazi u svojevrsnoj ekspanziji, Vrankić je potkrijepio podacima da je bruto društveni proizvod u 2005. godini iznosio 14,50 milijardi KM, a u 2006. više od 17,5 milijardi KM.
Prema njegovim riječima, uspješno upravljanje javnim finansijama i postizanje dovoljnog nivoa koordinacije prilikom planiranja i donošenja ekonomskih i fiskalnih politika za naredno razdoblje moguće je postići kroz sinhronizovano djelovanje monetarne, kreditne i fiskalne politike u postojećim uslovima.
“Smatram da je korak naprijed u održavanju finansijske stabilnosti napravljen kada se počelo raditi na uspostavljanju fiskalnog vijeća, kao mjesta na kome bi se sastajali svi koji kreiraju i provode ekonomsku politiku u zemlji”, ocijenio je Vrankić.
On je najavio da će radi podsticanja procesa uspostavljanja vijeća ponovo ponuditi prije godinu dana urađenu verziju zakona o fiskalnom vijeću.
“U našim uslovima bilo bi jako važno da Parlament preuzme i dio fiskalne odgovornosti, što znači da se moraju poštovati zadati okviri, odnosno procjena javnih prihoda, kako ne bi dolazilo do prekomjerne potrošnje u ukupnom iznosu, što rezultira neravnotežom između sektora”, istakao je Vrankić.
Kao posebno pitanje koje se tiče ukupne ekonomske politike, on je naveo pitanje unutrašnjih i dugova prema inostranstvu.
“Trenutno ulažemo napore u definisanje pitanja povratka stare devizne štednje iz banaka u zemlji, pri čemu moramo održati finansijsku stabilnost”, rekao je Vrankić, napominjući da je potrebno početi raditi i na rješavanju štednje građana koji su svoj novac držali na računima u bankama koje nisu imale sjedište u BiH, što zahtijeva pregovore s drugim zemljama.
Prema njegovim riječima, novo zaduživanje za finansiranje projekata treba biti održivo i uredno servisirano kako se ne bi ugrozila finansijska stabilnost zemlje.
Vrankić je podsjetio da BiH do 1. decembra ima obavezu da Evropskoj komisiji preda Ekonomski i fiskalni program ili, u suprotnom, preuzima rizik održavanja finansijske stabilnosti.
“Finansijska disciplina i stabilno funkcionisanje države u svim njenim funkcijama moraju se provoditi na putu ka evropskim integracijama”, zaključio je Vrankić, koji je i zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.