MOSTAR, BiH trenutno nije dovoljno spremna za ulazak Hrvatske u EU, iako se rade pripreme da od 1. jula 2013. godine što bezbolnije uđe u procese trgovinskih odnosa, istaknuto je danas u Mostaru na info-danu za privrednike u organizaciji Spoljnotrgovinske komore BiH.
Ekonomski analitičar iz Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić rekao je da ima mnogo problema sa kojima će se privrednici iz BiH susresti, među kojima je postojanje samo dva granična prelaza /Gradiška i Bijača/ preko kojih će se moći izvoziti prehrambeni proizvodi.
On je naveo da će problem predstavljati i prolazak kroz Neum, pristup Luci Ploče, ali i nepripremljenost za preuzimanje standarda EU u oblasti kontrole kvaliteta.
“Moramo biti iskreni i reći da je infrastruktura preuzimanja zakonodavne regulative odgovarajućih standarda dosta nepripremljena i plašimo se da ih nećemo uspjeti dovršiti u ovom roku”, rekao je Hasić.
On je rekao da će manjak inspekcijskih graničnih prelaza BIP-ova smanjiti konkurentsku sposobnost izvoznika iz BiH, jer će se nagomilati troškovi zbog transporta i dugog čekanja.
Prilikom određivanja graničnih prelaza, kaže Hasić, ni Hrvatska niti EU nisu razmišljali o koristi privrede u BiH, jer će izvoz preko dva granična prelaza biti neravnomjerno raspoređen, odnosno, čak će 95 odsto izvoza ići preko Gradiške.
“Možete misliti kako će to izgledati na ovom tehnički neopremljenom graničnom prelazu koji će se koristiti ne samo za robu iz BiH, već i za robe iz susjednih zemalja”, rekao je Hasić i dodao da će zahtijevati da se otvore najmanje još tri prelaza – u Bihaću, Orašju i Šamcu.
Hasić je istakao da hrvatska strana lobira da trgovinski sporazum CEFTA ostane na snazi i nakon ulaska te države u EU, što nije u interesu BiH.
“Od 1. jula definitivno moramo napustiti odredbe CEFTA-e kada je u pitanju trgovina s Hrvatskom. To znači carinsko opterećenje za dosta proizvoda koji dolaze iz Hrvatske i u tom smislu to će značiti zaštitu domaćeg tržišta, što će pogodovati proizvođačima iz BiH”, objasnio je Hasić.
Šef odjeljenja za politička i ekonomska pitanja delegacije EU u BiH Jurgis Vilcinskas smatra da mali broj graničnih prelaza s inspekcijskim nadzorom neće predstavljati problem za izvoznike iz BiH.
“Zbog neusvajanja potrebnih zakona usklađenih s EU standardima, poljoprivrednici iz BiH jedno vrijeme neće moći izvoziti u Hrvatsku”, rekao je Vilcinskas.
On je napomenuo da su sve institucije u BiH i prije pet godina znale da će Hrvatska ući u EU, ali da nikakve mjere nisu preduzete.
Kad se u BiH ispune svi standardi koje EU zahtijeva, rekao je Vilcinskas, Hrvatska je dužna da otvori i treći granični prelaz.
“Na ovaj problem treba gledati i s pozitivne strane, jer kada BiH provede sve potrebne mjere i ispuni uslove za izvoz na hrvatsko tržište, privrednicima će se otvoriti ne samo hrvatsko, već tržište cijele EU s više od 500 miliona potrošača”, rekao je Vilcinskas. Srna