SARAJEVO – Bosna i Hercegovina neće 5. decembra preuzeti kontrolu nad cijelim svojim vazdušnim prostorom, kao što to tvrde iz Agencije za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi (BHANSA), saznaje portal CAPITAL.
Prema našim informacijama, prostor iznad Unsko-sanskog kantona te dijela Republike Srpske i kantona 10 ostaće pod nadzorom Hrvatske.
Pored toga BiH neće imati nadzor ni nad dijelom Hercegovine duž granice sa Hrvatskom, vidljivo je na mapi na kojoj je ucrtana teritorija koju će nadzirati BHANSA.
Hrvatska mjesecima lobira u institucijama BiH da i dalje kontroliše značajan dio neba BiH, jer joj je to važan vazdušni koridor za prelete prema aerodromu Split.
U Agenciji za pružanje usluga u vazdušnoj plovidbi BiH (BHANSA) uporno ostaju kod svog stava da preuzimaju kontrolu nad cjelokupnim vazdušnim prostorom BiH, iako znaju da to nije tačno.
“BHANSA će pružati usluge u cjelokupnom zračnom prostoru Bosne i Hercegovine. Preuzimanjem kontrole zračnog prometa u cjelokupnom zračnom prostoru BiH koji će se dogoditi u noći sa 4. na 5. decembar BHANSA će zatvoriti jedno iznimno važno poglavlje u povijesti civilnog zrakoplovstva BiH”, odgovorili su nam u ovoj agenciji.
Međutim, da su naše informacije tačne, potvrdili su u Ministarstvu komunikacija i transporta BiH.
Na konkretno pitanja o tome da li BiH u potpunosti preuzima kontrolu neba nad svojom teritorijom rekli su da od 5. decembra počinje implementacija Faze II korištenja vazdušnog prostora, ali na mapi koju su nam dostavili vidljivo je da područje odgovornosti BiH ne obuhvata cijelu njenu teritoriju.
Podsjećamo, prema najavama, BiH bi u noći sa srijede na četvrtak trebala preuziti kontrolu preleta preko svoje teritorije iznad 10.000 metara što su do sada radile Hrvatska i Srbija i po tom osnovu ubirale višemilionske prihode.
Da bi se to desilo BiH sa Hrvatskom, Srbijom i Crnom Gorom mora potpisati Sporazum o delegiranju odgovornosti za pružanje usluga u vazdušnom saobraćaju.
Problem je što je do preuzimanja vazdušnog prostora ostalo par dana, a sa Hrvatskom pregovori oko sporazuma još nisu ni počeli, dok su pregovori sa Srbijom i Crnom Gorom završeni, ali Predsjedništvo BiH još nije donijelo odluku kojom prihvata usaglašene sporazume.
Hrvatska, nezvanično saznajemo, osim što želi i dalje da kontroliše značajan dio neba BiH, traži da se u slučaju tužbe od strane BiH, za potraživanje nadoknade sudskim putem, utvrđuje nadležnost suda u Hrvatskoj i sudi po hrvatskim propisima.
Drugo, Hrvatska se unaprijed ograđuje od odgovornosti i prihvatiće samo štetu ukoliko je ona nastala „nepažnjom njenih agenata“, što je veliki rizik za BiH jer odštete u slučaju pada aviona mogu iznositi i do milijardu maraka.
CAPITAL: Dejan Tovilović