BANJALUKA, Zahtjev Francuske i Holandije za uspostavljanje monitoringa sprovođenja bezviznog režima za BiH i Albaniju ne treba da brine građane BiH, jer do sada nisu uočene zloupotrebe slobodnog putovanja kroz zemlje EU, kazao je Osman Topčagić.
Uspostavljanje monitoringa značilo bi provjeru ispunjavanja svih uslova koji su prethodili odobravanju bezviznog režima, kao i ukupne situacije o zahtjevma za azil te bezbjedonosnih pitanja.
Ove dvije zemlje od Evropske komisije zatražile su mogućnost brze odluke, bez velikih procedura, brzu primjenu uredbe na ograničeno vrijeme.
Topčagić je kazao da je veoma važno da bezvizni režim građani koriste na propisan način, jer raspoloženje u jednom dijelu država članica EU i jeste takvo da bi posegle za mjerama ukidanja bezviznog režima kako bi bila pokazana ozbiljnost država članica u vezi s ovim pitanjem.
“Prema svim informacijama, bezvizni režim se koristi onako kako je propisano. Nema informacija o povećanom broju azilanata i nekim drugim zloupotrebama, ali prilično je rano za konačne procjene”, kazao je Topčagić.
Ukidanjem viza za građane BiH i Albanije na snazi su ostala dva kontrolna mehanizma, monitoring kojim će se provjeravati da li se dogovoreni i dostignuti standardi poštuju i mehanizam ranog upozoravanja u obliku stalnog dijaloga u čijem je fokusu pitanje azilanata.
Francuska i Holandija smatraju da je došlo vrijeme za uspostavljanje tog mehanizma, a to znači sistema provjere održavanja standarda, kao i sankcija u slučajevima prekršaja.
Diplomatski izvori iz Brisela navode da je Albaniji sugerisano sređivanje unutrašnje političke situacije.
BiH se ne pominje u negativnom kontekstu u pogledu viznog režima, ali je u diplomatskim razgovorima izražena želja da što prije bude konstituisana vlast kako bi postojao politički garant situacije u zemlji, pa tako i poštovanje standarda viznog režima.
Topčagić naglašava da to što smo bili u paketu s Albanijom prilikom odobravanja bezviznog režima nema uticaja na eventualnu odluku prema Albaniji, jer će biti gledana svaka država pojedinačno, odnosno šta vlasti te države preduzimaju da obezbijede pravilno korištenje bezviznog režima.
Halid Genjac, predsjedavajući Komisije za evropske integracije Parlamenta BiH, kaže da je zahtjev Francuske i Holandije očekivan, jer je o monitoringu bilo mnogo govora kada je donošena odluka o bezviznom režimu.
“Budući da, očekivano, vlasti BiH vode brigu o tome, mislim da nema razloga za strah od ukidanja odluke o bezviznom režimu, jer dosadašnje kretanje u vezi sa zahtjevima za azil i stanje na granicama pokazuju da monitoring možemo podnijeti”, kazao je Genjac.
Tanja Fajon, izvjestilac Evropskog parlamenta za viznu liberalizaciju, rekla je da nema podataka o tome da li Albanija i BiH zadovoljavaju standarde, ali da se još nije čulo ništa neobično ili negativno te da evaluacija bezviznog režima još nije gotova.
Evropska komisija objaviće u maju izvještaj o tome da li se poštuju standardi pod kojima je dat bezvizni režim. Nezavisne novine