BANJALUKA, BiH gotovo da i ne koristi odlične veze koje ima sa Kraljevinom Saudijskom Arabijom, koja je i te kako zainteresovana za građevinski sektor, prehranu, tekstilnu konfekciju i mašinstvo.
Profesor Suljo Bahtić, izvršni direktor “DVS Desinga” i odličan poznavalac tržišta Kraljevine Saudijske Arabije (KSA), kaže da BiH jedina u okruženju ima uspostavljene diplomatske odnose sa ovom kraljevinom, što je ogromna prednost.
“Nedavno sam bio u KSA, saudijski biznismeni su mi rekli da u KSA još ne mogu dolaziti firme iz Srbije, jer nemaju diplomatske odnose. BiH je ta koja može pomoći Srbiji i okolnim republikama da se više angažuju na poslovnom polju na saudijskom tržištu. To bi značilo da firme iz Srbije mogu u KSA ući preko firmi iz BiH”, kaže Bahtić i dodaje da saudijska ambasada postoji jedino u BiH, dok to nije slučaj ni sa jednom drugom republikom bivše Jugoslavije.
O kakvom tržištu se radi najbolje pokazuje podatak da je KSA u 2012. godini imala suficit preko 100 milijardi američkih dolara od kojih se većina ulaže u poboljšanje standarda stanovništva kroz izgradnju novih puteva, kvartova, infrastrukture, univerziteta itd.
“BiH ima veliku šansu da da svoj doprinost u razvoju KSA, ali u isto vrijeme i da ima sigurnu naplatu za svoje izvedene radove, jer je KSA šerijatska zemlja gdje se vlada po islamu, a to znači da ne smije biti ni krađa i malverzacija, jer se za krađu siječe ruka”, naglašava Bahtić, koji je svojevremeno i studirao u Kraljevini Saudijskoj Arabiji.
Za bolji nastup kompanija iz BiH u KSA, prije svega, potrebna je odluka vlasti da se na tom polju više angažuju, ali i poslovnog svijeta koji još ne shvata o kakvim potencijalima se radi.
“Ne vidim nikakvu prepreku za bolju saradnju BiH i KSA. Jedino što je potrebno jeste da donesemo odluku o nastupu, a saudijsko tržište nas čeka raširenih ruku. Vjerujem da su vlasti u BiH veoma svjesne potencijala saradnje sa KSA, ali zašto se ne nastupa u većem obimu to ne znam niti mi je jasno”, naglašava Bahtić.
Prema njegovim riječima, s obzirom na to da BiH ima bogatu građevinsku prošlost, što je poznato i u zemljama Bliskog istoka i Sjeverne Afrike, prvo treba da na ta tržišta izađu građevinske kompanije sa svojim ljudstvom i idejama.
“Ako pokažete svoju ozbiljnost i kompetentnost, nama će se otvoriti širom vrata i za sve druge trgovačke poslove”, ističe Bahtić dodajući da je sve više investitora iz KSA koji žele ulagati u poslovanje u BiH.
On ističe da biznismeni koji dolaze u BiH iz KSA nisu opterećeni vjerskim razlikama, jer se radi o ljudima sa međunarodnim poslovima kojima je u interesu pozitivan rezultat u korist svih učesnika u poslovanju.
“Ovdje se Saudijci susreću sa problemom kupovine nekretnika, jer, koliko mi je poznato, da bi Saudijac kupio nekretninu u BiH mora imati firmu u BiH što otežava proces kupovine”, kaže Bahtić. Nezavisne novine