BANJALUKA, BiH se nalazi na 104. mjestu u svijetu po nivou ekonomskih sloboda, što je čini najlošije rangiranom zemljom u regionu.
Prema Indeksu ekonomskih sloboda za 2012. godinu, koji zajednički izdaju “The Heritage Foundation” i “Volstrit žurnal”, BiH je dobila ukupno 57,3 poena, što je manje za 0,2 odsto u odnosu na prošlu godinu i predstavlja značajan pad u slobodi poslovanja.
Najbolje rangirana u regionu je Makedonija koja se nalazi na 43. mjestu. Slijede je Slovenija koja zauzima 69. poziciju, zatim Crna Gora koja je na 72, Hrvatska na 83, dok je Srbija zauzela 98. mjesto.
Što se tiče Evrope, BiH je zauzela 38. mjesto od 43 zemlje, a njen ukupan rezultat je daleko ispod regionalnog prosjeka.
Loša zaštita imovinskih prava i raširena korupcija, slaba vladavina zakona, podložnost lokalnih sudova politici, samo su neke od stavki zbog kojih je BiH ovako loše rangirana.
– Osnove ekonomskih sloboda su veoma slabe i nejednake u zemlji – navodi se u obrazloženju istraživanja koje je obuhvatilo 184 zemlje svijeta.
U istraživanju se dodaje da neefikasna i velika javna potrošnja u BiH predstavlja stalan fiskalni teret koji je nametnula vlast.
Autori navode da je poslije nekoliko godina snažnog ekonomskog rasta ekonomski učinak BiH pogoršan, djelimično zbog globalne ekonomske krize, ali i zbog generalno sporog prelaza na politiku otvorenog tržišta i efikasnih regulativa.
U obrazloženju se dodaje da je preduzetnička atmosfera i dalje obeshrabrujuća, a registracija imovine uglavnom nepouzdana, što otvara vrata mogućem sporu.
– Sistem pravosuđa ne pokriva adekvatno komercijalne aktivnosti. Ugovori su skoro neprimjenljivi, a implementacija zakona o intelektualnoj svojini nije adekvatna – dodaje se u obrazloženju.
“Volstrit žurnal” i “Heritage Foundation” koriste deset indikatora za ocjenjivanje otvorenosti ekonomije, vladavine prava i konkurentnosti u ispitivanim zemljama. Među njima su sloboda poslovanja, sloboda trgovine, fiskalna sloboda, vladina potrošnja, monetarna sloboda, sloboda ulaganja, finansijska sloboda, imovinska prava, sloboda od korupcije i sloboda rada. Ispitivanim ekonomijama davane su ocjene od nula do 100 po svakom od tih indikatora, a na osnovu njihovog ukupnog rezultata utvrđuje se pojedinačni rang zemalja u indeksu.
Najslobodniji Hongkong
Prema ovom istraživanju koje je vrednovalo ekonomske slobode u 184 zemlje, najslobodniji je Hongkong, i to 18. godinu zaredom, i ocijenjen je najvišom ocjenom od 89,9.
U prvih deset zemalja po stepenu ekonomskih sloboda ušli su Singapur, Australija, Novi Zeland, Švajcarska, Kanada, Čile, Mauricijus, Irska i SAD.
Rang zemalja u regionu po ekonomskim slobodama
Zemlja Mjesto
Makedonija 43
Slovenija 69
Crna Gora 72
Hrvatska 83
Srbija 98
BiH 104
Indikatori za ocjenjivanje otvorenosti ekonomije
Vladavina prava (ocjene moguće od 0 do 100)
vlasnička prava 20
sloboda od korupcije 32
Ograničena zemlja
fiskalna sloboda 84,3
državna potrošnja 24,4
Regulatorna efikasnost
sloboda poslovanja 55,2
radna sloboda 60,4
monetarna sloboda 80,7
Otvoreno tržište
sloboda trgovine 55,2
sloboda ulaganja 60,4
finansijska sloboda 80,7
Glas Srpske