SARAJEVO,Prema ovogodišnjem globalnom indeksu percepcije korupcije /CPI/, BiH je sa ocjenom 3,3 zabilježila neznatan napredak, ali se i dalje nalazi na samom dnu liste evropskih zemalja, saopštio je danas predsjedavajući Odbora direktora “Transparensi internešnela” u BiH Boris Divjak.
Divjak je na konferenciji u Sarajevu rekao da je svjetsko istraživanje o korupciji obuhvatilo 180 država i da se odnosi na posljednje dvije godine, dodajući da je BiH između 84. i 93. mjesta zajedno sa Makedonijom, Crnom Gorom i nekoliko afričkih i azijskih nerazvijenih zemalja.
On je na prezentaciji CPI naglasio da se po korumpiranosti u regionu iza BiH nalazi samo Albanija, dok je Slovenija značajno odmakla od zemalja zapadnog Balkana sa ocjenom 6,7 i nalazi se na 27. mjestu globalnog indeksa.
“Ocijenjeni napredak nije nužno posljedica kvalitetnijeg rada izvršne vlasti, nego svih faktora u društvu, uključujući pojačani pritisak koji civilno društvo i međunarodna zajednica vrši na vlasti”, istakao je Divjak.
On je naveo da se BiH, u poređenju sa evropskim zemljama, i dalje nalazi značajno iza svih zemalja članica EU i kandidata za članstvo.
Divjak je naglasio da je ključni razlog za ovakvo stanje u BiH nepostojanje političke volje vlasti za borbu protiv korupcije.
Prema njegovim riječima, bez jasno izražene volje vlasti, sadržane u provodivoj, sveobuhvatnoj državnoj strategiji borbe protiv korupcije, rizikuje se da BiH ponovo preteknu naprednije države, kao što je već slučaj sa Srbijom koja konstantno bilježi rast i ove godine je na 79. mjestu sa ocjenom 3,4.
Divjak je objasnio da se ocjene koje određene države dobijaju kreću u rasponu od 10 što znači da nema korupcije, do jedan što govori da je zemlja apsolutno korumpirana.
Ekonomista Kancelarije Svjetske banke za BiH Orhan Nikšić istakao je da se, prema preliminarnim rezultatima istraživanja o poslovnom ambijentu Svjetske banke i Međunarodne finansijske korporacije, kojim je obuhvaćeno 178 ekonomija, BiH nalazi na 105. mjestu i da je najgore pozicionirana u odnosu na zemlje bivše Jugoslavije, a u regionu je iza nje jedino Albanija.
On je rekao da je BiH ove godine lošije rangirana u odnosu na prethodne godine.
“U BiH su neke reforme postignute, neke su u toku kao što je registracija firmi koja će, nadamo se, sljedeće godine pomoći da BiH bude bolje rangirana”, istakao je Nikšić.