SARAJEVO, Izgradnja Bloka 7 Termoelektrane Tuzla, najveće investicije u postratnoj BiH, nakon brojnih kontroverzi i nedoumica, sutra bi konačno trebalo da počne.
Pet mjeseci se čekalo pismo podrške Vijeća ministara BiH koje je poslano investitoru iz Kine, koji je nakon toga odlučio da se krene sa radovima. Kredit od 613 miliona evra uzima se na period od 20 godina, uz pet godina grejs perioda i 15 godina otplate.
Gradnju Bloka 7 vodiće kineska kompanija “China Gezhouba Group”. Sam projekat izgradnje vrijedan je 722 miliona evra, a investicija se realizuje po principu “ključ u ruke”.
Projekat će se finansirati na način da JP “Elektroprivreda BiH” obezbijedi 15 procenata cijene EPC ugovora, dok je za preostalih 85 procenata predviđen kredit Export – Import Bank of China (EXIM Bank).
Ugovor je potpisan na 56 mjeseci, a pripremne radove će u narednih 12 mjeseci voditi domaće kompanije. Kraj radova i uključenje Bloka 7 na elektroenergetski sistem FBiH planirani su krajem 2024.
U “Elektroprivredi BiH” smatraju da će ovaj veliki projekat biti poticaj za privredni razvoj Tuzlanskog kantona, Federacije BiH, ali i BiH u cijelini.
Senad Salkić, direktor za investicije “Elektroprivrede BiH”, za “Nezavisne” ističe da je ovo prvi veliki termoenergetski projekat koji se radi u BiH nakon rata, te da je zadnji koji je “Elektroprivreda” radila izgradnja Bloka 7 u Termoelektrani Kakanj prije 31 godinu.
“On je najprije zamjenski blok za blokove 3, 4 i 5 u tuzlanskoj TE i njegovim ulaskom u mrežu biće ugašena ta tri bloka ukupne snage 500 megavata. Imaćemo novi savremeni blok koji će proizvoditi električnu energiju po ekološki prihvatljivim performansama proizvodnje i cjenovno konkurentnu proizvodnju u narednih 40 godina. Taj blok će obezbijediti dovoljne količine električne energije za FBiH i BiH u cjelini, osigurati energetsku stabilnost i nezavisnost i omogućiti da se u tuzlanskoj regiji nastavi eksploatacija uglja u narednih 40 godina. Blok će biti kogeneracijski i omogućit će grijanje Tuzle i Lukavca toplinskom energijom, proizvedenom na ekološki prihvatljiv način”, kaže Salkić, te podvlači velik ekonomski i privredni potencijal projekta.
“Pokrenuće privredu u Tuzlanskom kantonu i FBiH u cjelini, omogućiće eksploataciju uglja u svim rudnicima u tuzlanskom kraju, u Kreki, Banovićima i Đurđeviku, a s obzirom na to da je tehnologija sagorijevanja uglja u Bloku 7 predviđena u mješavini uglja, to će značiti i sigurnost radnih mjesta”, naglašava Salkić, koji tvrdi da je ekološki postupak koji je vođen pred Energetskom zajednicom okončan i da je dobio saglasnost ove zajednice za dalju izgradnju kada su ekološke performanse u pitanju.
“I Kantonalni sud u Sarajevu je donio presudu prije nekoliko dana kojom je odbačena tužba nevladinih organizacija na okolinsku dozvolu, čime smo dobili potvrdu i domaćeg zakonodavstva da je sve u redu”, dodaje on.
I Nermin Džindić, ministar energetike, industrije i rudarstva FBiH, ističe da se radi o pokretaču razvoja privrede, posebno Tuzlanskog kantona, koji je i najmnogoljudniji u Federaciji.
Podvlači da će ovaj projekt također biti značajan i za rudnike, posebno imajući u vidu probleme u tom sektoru u posljednje vrijeme.
Jasmin Imamović, gradonačelnik Tuzle, za “Nezavisne” kaže da se radi o ogromnoj investiciji, te da je gradu motiv da to budu savremena postrojenja koja će imati uređaje za odsumporavanje, i nakon čijeg završetka neće biti aerozagađenja kakvo danas Tuzla ima od Termoelektrane.
“Ovaj projekat znači i sigurnost za radna mjesta rudara i sigurnost za elektroenergetski sistem BiH”, ističe Imamović, koji je, kako dodaje, dobio uvjeravanja od EP BiH da će postrojenja biti savremena.
Zuhdija Tokić, predsjednik Sindikata rudnika Kreka, kaže da je značaj izgradnje Bloka 7 nemjerljiv kako za rudare, tako i za građane TK, jer je neposredno za rudnike vezano najmanje 10.000 radnih mjesta. Mirsada Lingo Demirović/Nezavisne