BEOGRAD, Potpredsjednik Privredne komore Srbije /PKS/ Stojan Jevtić istakao je da je BiH jedan od najznačajnijih spoljnotrgovinskih partnera Srbije i da, kao razultat primjene bilateralnog trgovinskog sporazuma, međusobna robna razmjena ima trend rasta u prosjeku od 20 do 30 odsto godišnje.
Jevtić je na Trećem sastanku predstavnika privrednih komora i nadležnih ministarstava BiH i Srbije, koji se održava u Beogradu, pozdravio je odluku Savjeta ministara BiH o ukidanju carine na uvoz proizvoda od mesa i mlijeka iz Srbije od 40 odsto.
On je rekao da je u prvih pet mjeseci ove godine Srbija u BiH izvezla robu čija je vrijednost veća od 522 miliona dolara, a da je iz BiH uvezla robu vrijednosti više od 260 miliona dolara.
“Rast izvoza Srbije u BiH iznosio je 36 odsto, dok je rast uvoza bio 63 odsto. To je pokazatelj da trgovinski debalans počinje da se izravnava”, ocijenio je Jevtić.
Potpredsjednik PKS-a je istakao da robnu razmjenu između dvije zemlje i dalje opterećuju necarinske barijere i dodao da je na veb sajtu PKS-a postavljen upitnik za evidentiranje i prikupljanje informacija o necarinskim barijerama sa kojima u trgovini u regionu susreću firme u Srbiji.
“Na osnovu tog upitnika biće sačinjeni prijedlozi za uklanjanje necarinskih barijera koji će biti uputićen vladi Srbije”, rekao je Jevtić.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Milan Lovrić je u obraćanju učesnicima sastanka rekao da je Srbija drugi po važnosti spoljnotrgovinski partner BiH i istakao da je nivo spoljnotrgovinske razmjene daleko manja od mogućnosti.
On je dodao da bi u narednom periodu trebalo olakšati međusobne odnose kompanija iz BiH i Srbije i podstaći ih na složenije oblike suradnje u vidu zajedničkih projekata, da bi se iskoristile šanse koje pruža CEFTA.
Lovrić je naglasio da bi i za BiH bilo veoma dobro da se najavljena proizvodnja Fijatovih automobila u kragujevačkoj “Zastavi” pokrene što prije, jer bi u tome mogao da učestvuje i značajan dio bh. kompanija.
“Prošla godina je za BiH završila ukupnom razmjenom od oko 10 milijardi evra. Imali smo stalan deficit i to je problem, a takav problem ima i Srbija. Taj deficit sigurno nećemo moći zaustaviti usporavanjem procesa trgovine što znači da ukupnu aktivnost treba podići na puno višu razinu”, zaključio je Lovrić.
Sastanak predstavnika privrednih komora BiH i Srbije i nadležnih ministarstava u je treći po redu koji se održava u proteklih godinu i po dana.
Učesnici su razgovarali i o aktuelnim problemima u robnoj razmjeni između Srbije i BiH i mogućnostima unapređenja privredne saradnje u oblasti agrokompleksa.