SARAJEVO, BiH je najviše korumpirana država u regionu i sa ocjenom 3,2 nalazi se na 93. mjestu od 180 zemalja u svijetu na ljestvici Indeksa percepcije korupcije /CPI/ – saopštili su danas u Sarajevu predstavnici “Transparensi internešnela” /TI/ na predstavljanju svog najreprezentativnijeg svjetskog istraživanja o korupciji.
BiH se na ovoj ljestvici od 92. do 95. mjesta nalazi u društvu Alžira, Lesota i Somalije i ispod je svih zemalja bivše Jugoslavije, od kojih je najbolje rangirana Slovenija na 26. mjestu, sa indeksom od 6,7. Za njom slijede Hrvatska na 62. mjestu i indeksom 4,4, Makedonija na 72. mjestu sa indeksom 3,6, dok su Srbija i Crna Gora na poziciji od 85. do 91. mjesta sa indeksom od 3,4, a tu se nalazi i Albanija.
Na prezentaciji CPI-ja istaknuto je da je primjetan trend napretka u svim zemljama jugoistočne Evrope, osim u BiH, koja već godinama stagnira na samom začelju evropskih zemalja, a u poređenju sa drugim evropskim zemljama nalazi se na samom dnu.
Novoizabrani predsjedavajući Odbora direktora “Transparensi internešnela” BiH Emir Đikić rekao je da se drugačiji rezultati istraživanja nisu ni mogli očekivati, jer se državne institucije urušavaju, a postojeća strategija borbe protiv korupcije se, iako su istekli svi rokovi, nije počela provoditi.
On je dodao da su politički lideri direktno uključeni u koruptivne radnje, dok su agencije za provođenje zakona i pravosuđe nijemi saučesnici.
“U pitanju je opstanak države, jer BiH već odavno ima sve karakteristike propale države kada je riječ o borbi protiv korupcije”, smatra Đikić.
Navodeći da međunarodna zajednica postaje sve pasivnija, on je pozvao institucije EU i druge da pruže podršku BiH u suzbijanju korupcije, “jer je jasno da veličina ovog problema prevazilazi mogućnosti domaćih državnih institucija”.
Na ovoj prezentaciji predstavljeni su i rezultati Istraživanja percepcije korupcije građana BiH pred lokalne izbore koji su pokazali da 70 odsto ispitanika političke stranke smatra najviše korumpiranim, a 60 odsto misli da se kvalitet života neće nimalo poboljšati nakon lokalnih izbora u oktobru.
Izvršni direktor “Transparensija” BiH Srđan Blagovčanin istakao je da je na pitanje koja bi se od političkih stranaka najbolje borila protiv korupcije, 40 odsto ispitanika dalo odgovor da to ne bi mogla nijedna, “zbog čega možemo očekivati još veću apstinenciju građana nego na prethodnim izborima”.
Predstavljeni su i rezultati istraživanja “Finansiranje političkih stranaka u BiH”, prema kojima se više od 25 miliona KM izdvaja za finansiranje političkih partija sa različitih nivoa vlasti.
Istaknuto je da je zakonski okvir u ovoj oblasti nejasan i protivrječan, a institucije za nadzor provođenja zakonskog okvira neefikasne, te da ovakvo stanje suštinski podriva demokratski proces i da će se dodatno odraziti na usložnjavanje problema korupcije u BiH.
Današnjoj prezentaciji prisustvovao je i zamjenik međunarodnog predstavnika u BiH Rafi Gregorijan.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
obtisali ste komentar na ovu temu,ali cu napisati novi.Dokaz da je BIH,a samim tim i RS korumpirana je u tome sto u svim drzavama u okruzenju,a koje su prosle slican put kao i mi,izlaze na vidjelo i otkrivaju se afere poput “stecajne mafije”,privatizacione afere,podmicivanje uticajnih ljudi,afere u skolstvu,javnim nabavkama i sl. to sto se ovakve stvari “ne dogadjaju kod nas” sigurno je posljedica korumpiranosti i to u tolikim razmjerama da se niko toga ne boji,jer je to metod rada institucija na svim nivoima.Zato,gospodo sa portala capital.ba pisite sta se dogadja u livanjskom kantonu,jer njega preferirate i nece vas glava boljeti.