BANJALUKA, Ako Kosovo danas uvede carinu od deset odsto na proizvode iz BiH i Srbije, kako je ranije najavljeno, BiH će imati osnova i razloga da zatraži zaštitu u Sekretarijatu CEFTA zbog kršenja pravila ovog sporazuma.
Istakli su to u Ministarstvu trgovine i turizma RS povodom najava kosovskih vlasti da će od 1. juna uvesti carine za proizvode iz BiH i Srbije kao recipročnu mjeru zbog toga što ove dvije zemlje ne priznaju carinske pečate Kosova.
U Ministarstvu trgovine ističu da, s obzirom na to da je u ime Kosova CEFTA sporazum potpisala Misija UN na Kosovu, a ne vlada u Prištini, te da BiH, kao i Srbija, nisu priznale samoproglašenu nezavisnost Kosova, roba sa pečatom kosovskih vlasti ne može biti uvezena u BiH.
– Centralnoevropski sporazum o slobodnoj trgovini (CEFTA) zabranjuje uvođenje novih carina između strana potpisnica, te uvođenje najavljenih mjera od strane Kosova predstavlja jednostranu mjeru koja nije u skladu sa principima ovog sporazuma – naglasili su u Ministarstvu.
U Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH ističu da još uvijek nisu dobili zvanično obavještenje kosovskih vlasti o uvođenju carine na proizvode u BiH.
– Za sada imamo samo najavu uvođenja recipročnih mjera Srbiji i BiH od strane Kosova zbog nepriznavanja kosovskih carinskih pečata. S obzirom na to da BiH ima značajan izvoz na Kosovo, ovakva mjera poskupila bi izvoz BiH, ali i dovela u pitanje i konkurentnost proizvoda iz BiH u odnosu na iste proizvode koji su porijeklom iz zemalja koje bi nesmetano nastavile da izvoze na Kosovo – ističu u Ministarstvu.
Dodaju da je najava o uvođenju carine bilo i u prethodnom periodu, ali da do toga do sada nije došlo.
– S obzirom na to da se radi o problemu koji sa aspekta BiH pored tehničke, ima i političku dimenziju, njegovo rješavanje nije bilo moguće na bazi tumačenja tehničkih odredbi CEFTA sporazuma, niti aktivnostima ovog ministarstva koje je nadležno za trgovinsku, a ne spoljnu politiku BiH – kazali su u ovom ministarstvu.
Kosovski ministar trgovine i industrije Mimoza Kusari-Ljilja najavila je uvođenje carine za robu proizvedenu u Srbiji i BiH od deset odsto, kao i da bi mogla da uslijedi blokada na uvoz robe u cjelini.
– Prvo će biti naplaćivana carina od deset odsto i ako vidimo da nema rezultata, počećemo blokadu na uvoz robe u cjelini, kao što rade sa robom s Kosova u te dvije zemlje – rekla je Kusari-Ljilja.
Izvoz
Stručni saradnik za makroekonomski sistem u Spoljnotrgovinskoj komori BiH Igor Gavran kaže da BiH ima veliki suficit sa Kosovom i sve bolju strukturu izvoza.
– To je jedno od rijetkih tržišta gdje izvozimo široku lepezu proizvoda, uključujući i prehrambene. Prekid i otežavanje izvoza značajno bi pogodilo domaće privrednike – kazao je Gavran. Glas Srpske