BANJALUKA, U BiH se u ovoj godini očekuje postepeni ekonomski rast po stopi od 2,6 odsto, a u narednoj godini od 3,2 odsto te dalje jačanje ekonomije u 2017.i 2018. godini.
Direkcija za ekonomsko planiranje BiH u dokumentu pod nazivom “Autluk perspektive 2015 – 2018” prognozira postepenu normalizaciju i vraćanje ekonomije na uzlazni trend, što će biti omogućeno domaćom potražnjom, uz skroman negativan doprinos spoljnotrgovinskog deficita.
Očekivano jačanje ekonomskog rasta i zaposlenosti u okruženju trebalo bi da osigura značajan rast ne samo izvoza nego i domaće tražnje, koja se u velikoj mjeri finansira inostranim prilivima.
U projektovanom periodu očekuje se jačanje i eksternog okruženja, odnosno postepeno jačanje ekonomskog rasta evro-zone sa stopom od 1,3 odsto u ovoj, te 1,9 odsto u narednoj godini.
Stabilizacija svjetskih cijena trebalo bi da zaustavi deflaciju u ovoj godini, koja je u prethodnom periodu predstavljala ozbiljnu prijetnju za ekonomski rast BiH.
Očekivano postepeno povećanje broja zaposlenih i realnih plata, “nošeno” proizvodnjom i izvozom, rast tekućih priliva iz inostranstva te direktnih stranih ulaganja trebalo bi dovesti do rasta finalne potrošnje od 1,7 odsto i investicija od 8,3 odsto u ovoj godini.
Sličan rast tražnje očekuje se u narednoj godini kada bi se finalna potrošnja trebalo da se poveća realnom stopom od 1,8 odsto, a investicije 7,4 odsto.
Očekuje se značajan realni rast izvoza od 6,8 odsto u ovoj godini, nakon čega slijedi usporavanje na stopu od šest odsto u narednoj godini.
Visok realni rast uvoza od 8,2 odsto u prošloj godini, koji je u velikoj mjeri bio posljedica povećane uvozne zavisnosti, s obzirom na to da je značajan dio domaćih proizvodnih kapaciteta bio barem privremeno onesposobljen, trebalo bi biti umanjen u narednom periodu.
Zato je projektovan znatno niži uvozni rast od 5,7 odsto u ovoj godini, odnosno četiri odsto u narednoj godini.
Tokom ove godine očekuje se da bi povoljniji ambijent u međunarodnom ekonomskom okruženju, praćen stabilizacijom u sektoru za proizvodnju električne energije, trebalo da omogući postepeni oporavak industrijske proizvodnje sa rastom od 4,8 odsto.
Ključnu ulogu trebalo bi da ima prerađivačka industrija, koja čini dvije trećine industrijske proizvodnje i u velikoj mjeri je izvozno orijentisana.
Tokom narednih godina u zemljama EU očekuje se nastavak trenda pozitivnog ekonomskog rasta od oko 2,1 odsto koji će biti potpomognut i jačanjem investicija sa godišnjom stopom rasta od oko 4,6 odsto.
Oporavak gotovo svih sektora EU ekonomije pozitivno će se odraziti na proizvodne procese kako u širem regionu tako i u BiH.
U periodu 2017-2018. godine očekuje se dalje postepeno jačanje ekonomskog rasta u BiH i to prvenstveno kao posljedica sve povoljnijeg eksternog okruženja.
Tako je za 2017. godinu projektovan rast od 3,6 odsto, nakon čega slijedi dalje ubrzavanje na 4,4 odsto u 2018.godini.
Očekivani oporavak većine industrija glavnih BiH trgovinskih partnera tokom 2017.i 2018.godine uzeto je kao pretpostavka za projekciju intenziviranja rasta industrijske proizvodnje u BiH.
Nastavak investicionih ulaganja u infrastrukturu i energetiku takođe bi trebalo značajno da doprinese jačanju građevinskog sektora u BiH i onih grana prerađivačke industrije koje su usko vezane za građevinarstvo.
Glavni rizici za ostvarenje ovih projekcija su vezani za ostvarivanje pretpostavki iz vanjskog sektora, koje se tiču ekonomskog rasta u okruženju, kretanja svjetskih cijena i vremenskih prilika – navodi se u dokumentu Direkcije za ekonomsko planiranje BiH. Srna