SARAJEVO – Parafiranjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa Evropskom unijom BiH neće dobiti pristup novim fondovima, ali će ući na evropsko tržište i privući nove investicije koje će obezbijediti proizvodnju za izvoz.
Kazao je ovo Osman Topčagić, direktor Direkcije za evropske integracije, nakon najava da će BiH parafirati Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU.
“Parafiranje sporazuma je samo jedan korak ka potpisivanju i najvažnije je da reformski procesi budu nastavljeni, prije svega reforma policije. Samo potpisivanje će uslijediti nekoliko mjeseci nakon parafiranja, ali već ovo šalje pozitivan signal stranim investitorima, otvara prostor za ulaganja i omogućava bolji kreditni rejting”, kaže Topčagić i napominje da se pristup novim fondovima dobiva sa statusom kandidata, a on se stiče dobrim rezultatima u sprovođenju sporazuma.
Pojašnjava da je nakon potpisivanja sporazum na snazi nekoliko godina – šest do osam.
“Tokom tog perioda BiH treba preuzeti 1.200 evropskih procedura i uredbi. No, odmah nakon potpisivanja potpisuje se i takozvani privremeni sporazum koji odmah stupa na snagu, a on definiše pitanja trgovine, transporta i još nekih oblasti”, pojašnjava Topčagić.
Napominje da je nakon potpisivanja potrebno uspostaviti niz institucija koje omogućavaju cjelovitu primjenu sporazuma i da je BiH do sada već uspostavila neke od njih.
“Najviše posla je ostalo u oblasti poljoprivrede, od zakona preko Agencije za plaćanje”, pojašnjava Topčagić.
Napominje da rad tih institucija treba da nadziru entitetske vlade ili Vijeće ministara BiH, ali ih kroz intenziviran dijalog sa EU nadziru i komiteti i potkomiteti za saradnju.