KOZARSKA DUBICA, Predsjedavajući Savjeta ministara BiH Nikola Špirić izjavio je danas da je gotovo sigurno da će, kao posljedica globalne ekonomske krize, pasti prihodi u budžetima i da će BiH biti potrebna dodatna finansijska sredstva.
“Pregovaramo sa Svjetskom bankom, a na nivou Fiskalnog savjeta BiH došli smo do zaključka da bi bilo dobro da se započnu pregovori sa Međunarodnim monetarnim fondom /MMF/”, istakao je Špirić.
On je dodao da će na narednom sastanku Fiskalog savjeta, koji će biti održan sljedeće sedmice, biti odlučeno hoće li se BiH zvanično obratiti MMF-u i kakvi će biti zvanični zahtjevi te finansijske institucije.
Špirić je potvrdio da će efekti globalne finansijske krize biti negativni po BiH, ali u ne tako zaoštrenoj formi u prvoj fazi da mjere kojima raspolažu entitetske vlade i Savjet ministara BiH ne mogu da ih ublaže.
“U BiH će doći do pada stope privrednog i ekonomskog rasta, a procjene međunarodnih finansijskih institucija su da će one u najblažoj mjeri biti prepolovljene. Dobro bi bilo da BiH zadrži pozitivnu stopu ekonomskog rasta, iako će zemlje u okruženju zabilježiti nultu ili negativnu stopu ekonomskog rasta”, smatra Špirić.
Špirić je potvrdio da će pad privredne aktivnosti neminovno dovesti do otpuštanja radnika i istakao da će mjere, koje će Savjet ministara BiH staviti na rapolaganje, uglavnom biti usmjerene da se očuva što je moguće veća stopa ekonomskog rasta, da se sačuvaju radna mjesta i obezbijedi socijalno podnošljivi ambijent za najšire slojeve stanovništva.
“Svjesni smo da će posljedice krize biti negativne i nastojimo da stavimo na raspolaganje sve one mjere koje vlast može da stavi”, rekao je Špirić koji je danas u Kozarskoj Dubici učestvovao u radu simpozijuma o temi “Aktuelna finansijsko-ekonomska kriza i njeno prevazilaženje”.
Špirić je ocijenio da će BiH lakše podnostiti 2009. godinu nego godine koje će uslijediti.
“Ovdje niko nema hrabrosti da se uhvati u koštac s procjenom kolika je dubina eknomske krize i koliko će ta kriza trajati. Bitno je tražiti globalni odgovor na globalu krizu, a kod nas se želi stvoriti pretpostavka da je kriza proizvedena u BiH i da bi trebalo da mi riješimo globalu krizu. To je nemoguće”, istakao je Špirić.
On je naveo da su učesnici simpozijuma govorili o krizi u epicentru i napomenuo da treba sačekati da se “teren slegne u epicentru da bi se podrhtavanje terena u ostalim zemljama, kao što je BiH, smirilo”.