BANJALUKA, Nećemo pristati na to da roba iz Hrvatske, koja zbog neispunjavanja standarda ne može ući u Evropsku uniju, olako ulazi u BiH. Pravila za promet robe su jasna i moraju da važe za sve.
Zato će BiH autonomno donositi svoje odluke i pravila kada je riječ o uvozu robe i hrane životinjskog porijekla iz Hrvatske.
Ovo je stav ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mirka Šarovića povodom instrukcije Evropske komisije da BiH ne bi trebalo da zahtjeva od Hrvatske više standarde od onih koje primjenjuje na svoje potrošače.
– Nije moguće da roba iz Hrvatske koja ne može da uđe u EU bude uvezena u BiH, koja prima sve i svašta. Tu nema odstupanja – rekao je, za „Novosti“, Šarović.
Od 1. jula, kada je Hrvataska ušla u EU, proizvođači i izvoznici iz BiH suočeni su sa rigoroznim kontrolama na granici sa Hrvatskom, zbog čega je njihova proizvodnja gotovo prepolovljena. Na udaru su najviše domaći proizvođači mlijeka, mesa i prerađevina od mesa.
BiH je odgovorila zabranom uvoza za 45 hrvatskih firmi koje ne ispunjavaju najviše hrvatske standarde. Potom se oglasila Evropska komisija, koja smatra da BiH ne bi trebalo da drastično zabrani uvoz robe iz Hrvatske.
Evropska komisija je navela da, u skladu sa važećim zakonom u BiH, vlasti u zemlji mogu da provjere da li kompanije iz Hrvatske ispunjavaju minimalne standarde, jednake onima u BiH, kako bi se omogućio nastavak uvoza bez rizika po bezbjednost hrane.
Šarović je naglasio da je zabrana uvoza za određeni broj hrvatskih firmi u BiH početak niza mjera kojim će se pooštriti uslovi i kriterijumi za uvoz hrane u BiH, poštujući Privremeni trgovinski sporazum i sporazum CEFTA. On je dodao da se mora uvesti red u ovu oblast, koji ne treba niko sa strane da diktira.
– Regulisaćemo tržište kvota i sačiniti odgovorajuće pravilnike o tržišnim standardima, što je proces koji će biti okončan do kraja 2013, a sve u skladu sa Sporazom o stabilizaciji i pridruženju – zaključio je Šarović.
Uslovi za izvoz robe 45 hrvatskih firmi na tržište BiH nisu ispunjeni prema Pravilniku o uslovima uvoza i prevoza živih životinja, sirovina, proizvoda i nusproizvoda životinjskog porijekla, veterinarskih lijekova i hrane za životinje.
Kada je riječ o izvozu u Hrvatsku, evropska pravila igre stvorila su problem prilikom izvoza mlijeka „Mlijekoproduktu“ iz Kozarske Dubice, koje je ključni brend ovog područja i veže stotine kooperanata. U narednim danima očekuje se dolazak inspekcije iz Berlina, koja bi trebalo da upiše EU broj „Mlijekoproduktu“, čime bi se stvorili uslovi da ovo preduzeće do kraja godine izvozi mlijeko u EU. Preduzeće HPK „Draksenić“ iz Kozarske Dubice, ima EU broj i izvozi šećer u zemlje EU, ali nema dovoljno visoku izvoznu kvotu.
Pregovarački tim BiH je, uz zahtjev za povećanje kvota za vino i ribu, uvrstio i zahtjev za povećanje kvota za šećer.
Brisel: BiH korak unazad
Evropska komisija žali zbog kontinuiranog zastoja u pregovorima sa BiH o bilateralnom trgovinskom režimu nakon pristupanja Hrvatske EU, jer BiH i dalje odbija da prihvati evropsku metodologiju. Sve zemlje zapadnog Balkana prihvatile su ovu metodologiju – osim BiH, kažu u Evropskoj komisiji. BiH može slobodno da izvozi u EU sve kategorije proizvoda. Jedino šećer, vino, riba i teletina podležu određenim kvotama, iznad kojih BiH mora da plati dažbine za izvoz u EU. Pošto do sada nije postignut dogovor o prilagođavanju SSP-a, BiH sada nameće znatne dažbine na uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Hrvatske, koji su bili u potpunosti liberalizovani do 1. jula 2013. EK žali zbog sadašnjeg stava BiH, koji nije u skladu sa duhom bilateralne slobodne trgovine, kako je to uređeno SSP-om i Privremenim sporazumom. Efektivno uspostavljanje bilateralne slobodne trgovine je jedan od kamena temeljaca kretanja ka članstvu u EU. Sadašnji stav predstavlja korak unazad. Novosti