VAŠINGTON, BiH se nalazi na 126. mjestu po lakoći poslovanja među 185 nacionalnih ekonomija u svijetu, pokazuje novi izvještaj Međunarodne finansijske korporacije (IFC) i Svjetske banke.
U izvještaju se navodi da je BiH smanjila administrativno opterećenje u vezi sa popunjavanjem obrazaca i uplatom socijalnih doprinosa, primjenom elektronskog sistema popunjavanja.
Osim toga, BiH je olakšala prenošenje imovine između poslovnih subjekata kompjuterizacijom poslovnog registra, dok je istovremeno privatnim kreditnim biroima otežala pristup informacijama o kreditima zaustavljanjem prikupljanja kreditnih informacija o pojedincima.
Po sveukupnoj lakoći poslovanja Makedonija je na 23. mjestu, Slovenija na 35., Crna Gora na 51., Bugarska na 66., Rumunija 72., Hrvatska 84., Moldavija 83., Albanija 85., Srbija 86. i UNMIK Kosovo na 98. mjestu.
U izvještaju je navedeno da od 2005. godine region Evrope i centralne Azije predvodi druge regione svijeta kada je riječ o unapređenju uslova za poslovanje za domaće firme.
Kako se navodi, Evropa i centralna Azija su pretekle istočnu Aziju i Pacifik i postale regioni sa najboljim uslovima za poslovanje poslije razvijenih zemalja OEBS-a.
Danas objavljeni “Izvještaj o poslovanju za 2013: Pametnija rješenja za mala i srednja preduzeća” pokazuje da je Poljska napravila najveći pomak u odnosu na prošlu godinu.
Poljska je olakšala poslovanje provodeći institucionalne i regulatorne reforme tako što je omogućila lakši upis nekretnina, plaćanje poreza, provođenje ugovora i rješavanje pitanja nesolventnosti.
U regionu Evrope i centralne Azije je provedeno gotovo 400 institucionalnih i regulatornih reformi od 2005. godine, više nego u bilo kom drugom regionu svijeta.
“Veoma ohrabruje brz tempo reformi u istočnoj Evropi i centralnoj Aziji”, rekao je direktor za globalne pokazatelje i analizu u grupaciji Svjetske banke Avgusto Lopez – Klaros.
Prema njegovim riječima, mnoge od reformi u regionu provedene su u okviru procesa pridruživanja EU.
“Ekonomska integracija i želja za približavanjem razvijenijim partnerima u Evropi su moćni motivi za promociju ambicioznih reformi”, smatra Lopez – Klaros.
Izvještaj pokazuje da se Gruzija pridružila grupi od 10 najboljih ekonomija svijeta kada je riječ o lakoći poslovanja. Gruzija je provela reforme u šest oblasti, više nego bilo koja druga ekonomija u regionu. Napravila je pomak u dobijanju kredita, plaćanju poreza, međunarodnoj trgovini, provođenju ugovora, rješavanju nesolventnosti i dobijanju priključka za struju.
Globalno, već sedmu godinu za redom, Singapur prednjači u uslovima poslovanja, a prate ga Posebni administrativni region Kine – Hong Kong, Novi Zeland, SAD , Danska, Norveška, Velika Britanija, Republika Koreja, Gruzija i Australija.
Izvještaj analizira propise koji utiču na rad preduzeća u jednoj privredi tokom njihovog životnog ciklusa, počev od osnivanja i poslovanja, međunarodne trgovine, plaćanja poreza do zaštite investitora.
Rangiranje je zasnovano na deset indikatora i pokriva 185 ekonomija.
Izvještaj ne mjeri sve aspekte poslovnog okruženja koji su od značaja za privredne subjekte i investitore kao što su makroekonomska stabilnost, nivo kvalifikacija zaposlenih, niti snaga finansijskih sistema. Srna