BANJALUKA, Kršeći odluku Savjeta ministara BiH da sjedište Direkcije za civilno vazduhoplovstvo BiH (BHDCA) bude u Banjaluci, menadžment BHDCA, koja je i dalje u Sarajevu, godišnje ošteti budžet RS za oko 30 miliona KM.
Tvrdi to Dejan Todorović, direktor Republičke direkcije za civilnu vazdušnu plovidbu RS (RSCAD), dodajući da Đorđe Ratkovica, direktor BHDCA, nema namjeru da ispoštuje odluku Savjeta ministara BiH o sjedištu BHDCA donesenu prije skoro godinu dana. Prema toj odluci, sjedište BHDCA je u Banjaluci, a sjedište Pružaoca usluga kontrole letenja u BiH (BHANSP) je u Mostaru.
“Umjesto da odmah prenese administrativno sjedište BHDCA u Banjaluku, Ratkovica je raspisao tendere za nabavku opreme vrijedne oko 20 miliona KM. Ugovori teku, roba stiže, a u Sarajevu još nema ni zgrade BHDCA u koju bi oprema bila smještena”, kaže Todorović.
Dodaje da sumnje u namjeru Ratkovice za preseljenje BHDCA u Banjaluku podgrijava i činjenica da je on nakon te odluke Savjeta ministara BiH raspisao konkurse za popunu svih radnih mjesta u toj direkciji i da su skoro sva popunjena. To je sada, dodaje, dodatni problem za preseljenje.
Todorović ističe da Ratkovica, recimo, simulator letenja kupuje direktnom pogodbom. Vrijednost te opreme je, kaže, sa početnih par stotina hiljada porasla na 1,8 miliona evra. Za to vrijeme, kaže, kontrolu letenja u BiH na visini od tri do osam kilometara vrši i naplaćuje kontrola iz Hrvatske, a na visini preko osam kilometara kontrole iz Hrvatske i Srbije.
Tvrdi da, iako je Strategija razvoja sistema upravljanja vazdušnim saobraćajem u BiH usvojena od Savjeta ministara BiH u oktobru 2005. godine, skoro ništa iz nje nije realizovano. Principi formiranja, ističe, BHNSP su jasno definisani, ali nikad nisu primijenjeni.
“Tender za MET opemu, meteo-stanica i oprema za watch office, čije je sjedište u Banjaluci, još nije raspisan iako je tenderska dokumentacija bila završena početkom 2006. godine. Takođe, sistem za testiranje i razvoj TDS, a koji bi trebalo da bude u Banjaluci, nije do sada razmatran od strane menadžmenta BHDCA. Bojim se da će odobreni novac biti potrošen za opremu i radove koji su uglavnom u Federaciji BiH”, naglašava Todorović.
On tvrdi da je Ratkovica Pravilnik o raspodjeli sredstava od preleta donio mimo svih zakonskih odredbi i principa Eurocontrola, koji definišu ovu oblast, i time oštetio RS za višemilionski iznos. Kaže i da se troškovi za SAR službu na Aerodromu Banjaluka isplaćuju samo polovično.
“Stav Ratkovice i BHDCA da BiH treba da formira provajdera kao agenciju dijametralan je stavu RSCAD. Mi smatramo da provajdera treba da formiraju entiteti i da za to postoji uporište u zakonu. U zapadnim zemljama provajderi su privatne kompanije”, kaže Todorović.
Ističe i da je nedavnom imenovanju Ratkovice i njegovih saradnika na iste funkcije od strane Bože Ljubića, ministra komunikacija i transporta BiH, prethodila njihova kadidatura na konkurs koji je raspisan tačno prema njihovima profilima. Kaže da su u konkursu i opisu potrebnih osoba “još samo njihove fotografije nedostajale”. Naglašava i da ministar Ljubić uopšte ne odgovara na upućene dopise.
U dopisu Đorđa Ratkovice, koji je on u ime BHDCA uputio Ministarstvu saobraćaja i veza RS, stoji da se “već duže vrijeme od strane direktora RSCAD vodi neprincipijelna kampanja protiv BHDCA, njenih zaposlenih i mene lično”.
“Ta kampanja posebno je eskalirala u posljednjih mjesec dana kroz brojna pisma koja su od strane RSCAD upućena na adrese institucija BiH”, naveo je u dopisu Ratkovica.
Ratkovica se nije javljao na mobilni telefon, a sekretarica je rekla da je na službenom putu. Ministar Ljubić se u ponedjeljak javio, rekao da vozi i da ne može dati izjavu. U utorak se nije javljao na telefon. Poruku smo ostavili i kod sekretarice Dražena Gagulića, šefa Ljubićevog kabineta, ali ni on se nije javio.
Marinko Šimunović, zamjenik direktora BHDCA, kaže da “svako pismo i reagovanje gospodina Todorovića vodi destrukciji, a u njegovim tvrdnjama izvršeno je četiri-pet zamjena teza”.
“Na temelju usvojene strategije razvoja radi se čitav niz aktivnosti da se stvore uvjeti za transformaciju institucija civilnog vazduhoplovstva BiH. U preambuli odluke stoji da odluku o sjedištu može donijeti Vijeće ministara, a da je drugi temelj za donošenje odluke realizacija strategije. Te realizacije nema dok se ne donese zakon o uspostavi pružatelja usluga i zakon o izmjeni i dopuni postojećeg zakona”, kaže Šimunović.
On ističe da će se sve tri institucije u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci transformisati čim se donese zakon. Kaže da će komisija najvjerovatnije za petnaest dana pripremiti prijedlog zakona, koji bi zatim ušao u proceduru koja traje tri mjeseca. Šimunović kaže da nadležne službe u Zagrebu i Beogradu na osnovu sporazuma iz 1998. godine pružaju usluge konrole letenja iznad BiH te da “iznad naše zemlje ne bi ni bilo prometa da oni to ne rade”.
Poljašević: Ništa bez zakona
Veselin Poljašević, zamjenik ministra komunikacija i transporta BiH, kaže da je nedonošenjem zakona o izmjenama i dopunama Zakona o civilnom vazduhoplovstvu BiH ugrožena i Strategija razvoja sistema za upravljanje vazdušnim saobraćajem u BiH.
“Naravno, bilo bi dobro da se to što prije uradi. Ali do sada nije bilo saglasnosti entiteta ni oko toga ko je osnivač BHANSP. To jeste teško jer se od tri postojeće službe u toj oblasti sada moraju napraviti dvije. Ali bez saglasnosti i usvajanja zakona ništa se ne može uraditi pa ni prenositi sjedišta službi. Veliki su problemi oko zaposlenih, prostora, sistematizacije”, kaže Poljašević.
On zaključuje da zbog svega kasni i primjena Strategije razvoja, koju je takođe usvojio Savjet ministara BiH, te da to može donijeti mnogo štete BiH.Nezavisne novine