BANJALUKA, Proizvođači krompira u BiH strahuju od propasti vlastite proizvodnje i ogromnih gubitaka, jer od 1. januara naredne godine neće moći izvoziti ovu poljoprivrednu kulturu u Hrvatsku, koja postaje članica Evropske unije.
Uzrok svega je taj što BiH još nije sprovela obavezni monitoring na najznačajnije bolesti krompira, pa bi izvoz u zemlje EU u najboljem slučaju bio moguć tek 2015. godine, do kada bi monitoring trebalo da traje.
Zato proizvođači upozoravaju da će doći do propadanja velikih količina krompira, jer im je Hrvatska bila najznačajniji partner u izvozu ove kulture.
Nevenko Granolić, menadžer Poljoprivredne zadruge “VIP Krajina” iz Laktaša, koja izvozi velike količine krompira u Hrvatsku, rekao je da definitivno nećemo moći izvoziti krompir u ovu zemlju od 1. januara, dok ne bude sproveden monitoring.
“Imaćemo tu ozbiljan problem, kao što je bilo s Rumunijom kada je ušla u EU, pojavili se deficiti jer smo imali dobar plasman krompira u tu zemlju. Sad će pogotovo biti deficit, jer je Hrvatska najjači uvoznik našeg krompira”, rekao je on i dodao da će domaći farmeri, zbog nemogućnosti izvoza u Hrvatsku, biti prinuđeni da bacaju velike količine krompira i da njihova proizvodnja propadne u narednim godinama.
“Međutim, kada proizvodnja padne jednu ili dvije godine, teško se može oporaviti, tako da, kada budemo mogli izvoziti, nećemo imati šta”, rekao je on. Kao rješenje da se prevaziđe ovaj problem, Granolić je naveo da treba da se vrši dorada krompira, koja bi zahtijevala određena ulaganja, ali bi nakon nje krompir mogao u zemlje EU. Ipak, on je rekao da je ta dorada jako skupa i da mašine koštaju oko 650.000 evra.
Rade Jovičević, potpredsjednik Udruženja proizvođača povrća RS, smatra da će i narednih godina proizvođači zasijati velike količine krompira.
“Međutim, problem će biti taj rok do 2015. godine i šta uraditi tih godina kada mnogo proizvedemo, a nemamo gdje izvesti”, rekao je Jovičević.
Igor Gavran, projekt menadžer u sektoru za makroekonomiju Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da je u prvih pet mjeseci 2012. godine iz BiH izvezeno oko 735 tona svježeg ili rashlađenog krompira, u vrijednosti od 241.066 KM.
“Izvoženo je u Srbiju, Crnu Goru, ali najviše u Hrvatsku, ukupno 387.107 kilograma krompira, vrijednosti 113.989 KM”, rekao je Gavran. On je dodao da ćemo, ako u međuvremenu ne ispunimo uslove za izvoz u EU, pristupanjem Hrvatske izgubiti trenutno najveće izvozno tržište za krompir.
“Sa druge strane, ispunjavanje ovih uslova ne bi značilo samo zadržavanje hrvatskog tržista, već otvranje perspektive izvoza u cijelu EU, za šta imamo realan potencijal”, smatra Gavran.
U Upravi BiH za zaštitu zdravlja bilja, rekli su da su prošle godine u saradnji s nadležnim organima entiteta i Brčko distrikta BiH počeli implementaciju Programa posebnog nadzora nad karantinski štetnim organizmima na krompiru i da će te aktivnosti biti nastavljene narednih godina.
“Nakon najmanje tri godine nadzora Uprava planira pozvati FVO misiju Evropske komisije da izvrši evaluaciju, procjenu urađenog posebnog nadzora”, rekli su u Upravi i dodali da ukoliko se utvrdi da je poseban nadzor krompira kontinuirano i dobro sproveden i u skladu s procedurama EU, BiH će moći izvoziti merkantilni krompir u zemlje članice EU.
Tabela
Zemlje uvoznice krompira iz BiH
Država Količina (kg) Vrijednost (KM)
Hrvatska 387.107 113.989
Crna Gora 274.625 101.252
Srbija 73.000 25.823
Ukupno 734.732 241.066
Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Koliko vidim ukupna vrijenost izvoza je 241,000 KM. Budžet te nekakve agencije je višestruko veći smijem da se kladim). Bolje da Vlada donira proizvođače, nego se zamajavati. Ako neko ima ozbiljan plan za proizvodnju i izvot krompira neka se isprsi pa da se govori bar o milionima maraka.