MADRID, Izvoznici i potrošači nafte nisu postigli zajednički stav oko uzroka visokog rasta cijena najvažnije energetske sirovine, na završenom Svjetskom kongresu o nafti u Madridu.
Na četvorodnevnom skupu, koji je okupio više od 5.000 predstavnika 800 kompanija iz 50 zemalja proizvođača i potrošača nafte i gasa i međunarodnih organizacija, razmatran je širok krug pitanja koja se odnose na mogućnost povećanja proizvodnje i stabilizacije cijena energetskih sirovina.
Osnovne uzroke za sve skuplju naftu velika većina učesnika skupa vidi u sve oštrijim tenzijama u naftnim regionima, strahovanju potrošača da ponuda neće podmiriti potražnju, ali i sve učestalijim spekulativnim operacijama na tržištu energetskih sirovina.
Najveće svjetske naftne kompanije – BP, Šel, Ekson Mobil i druge – smatraju da su rekordno visoke nafte prije svega posljedica geopolitičkih previranja, rasta tražnje energenata u velikim zemljama sa ekonomijama u ekspanziji, nedovoljne proizvodnje, visokih poreza, kao i zatvorenosti zemalja proizvođača za veće prisustvo transnacionaonih komapnija u eksploataciji novih nalazišta.
Generalno odbacujući tezu o spekulacijama kao uzroku visokih cijena nafte, naftni giganti su ipak priznali da investicioni fondovi uvećavaju svoje transakcije na tržištu energetskih sirovina, smatrajući ih za najsigurnija ulaganja.
Na kongresu su se čule i različite ocjene i po pitanju perspektive svjetske proizvodnje nafte. Većina zemalja proizvođača te sirovine smatra da postoje realne mogućnosti za puno podmirivanje tražnje, čak i uz rast potrošnje ekonomija u ekspanziji.
“Niko danas ne stoji u redu za naftu, svi zahtjevi se u cijelosti podmiruju”, rekao je predsjednik Organizacija izvoznica nafte (OPEK) alžirski ministar energetike Sakib Kelil.
Saudijska Arabija, Iran, Irak i Brazil su objavili svoje planove za povećanje eksploatacije nafte, dok je Rusija na svjetskom skupu “naftaša” stalno isticana kao najperspektivniji region za uvećanje proizvodnje nafte i gasa.
Zamjenik ruskog ministra za energetiku Anatolij Janovski je na Kongresu izjavio da se u narednim godinama očekuje neznatan rast proizvodnje nafte i gasa u njegovoj zemlji.
Janovski je, međutim, dodao da u srednjoročnom periodu vlada u Moskvi planira da poveća investicije u petrohemijski sektor, što će svakako rezultirati značajnim rastom proizvodnje energetskih sirovina, prenjela je ruska državna agencija Itar Tas.
Na kongresu u Madridu učesnici su veliku pažnju posvetili i pitanjima štednje energije, ulozi obnovljivih energetskih izvora, kao i odgovornosti petrohemijskih kompanija za zaštitu životne sredine.
Sljedeći Svjetski kongres o nafti održaće se za tri godine u Kataru, saopštili su organizatori skupa koji je održan u španskoj prestonici.