SARAJEVO, Ruralni razvoj u BiH nezamisliv je bez zadruga, kojih ima više od 550, rekao je danas predsjednik Zadružnog saveza BiH Slavko Dobrilović.
Prema njegovim riječima, zadruge ne samo da imaju razvojnu komponentu, već i biznis, socijalnu i kulturnu komponentu i nezaobilazan su organizacioni oblik u ruralnom razvoju.
Dobrilović je istakao da poljoprivredni proizvođači treba da se udružuju u zadruge.
Govoreći u pauzi dvodnevnog međunarodnog skupa “Uloga zadruge u ruralnom razvoju ” koji se održava u Sarajevu, Dobrilović je istakao da je cilj ovakvih sastanaka pomoć poljoprivrednom proizvođaču da se što bolje organizuje, a zadrugama i zadružnim savjetima da budu postavljene na mjesta koja im pripadaju.
“Cilj ovog međunarodnog skupa je da se kreira budućnost zadrugarstva BiH koje ima tradiciju od 107 godina, da definišemo ulogu i mjesto Zadružnog saveza u ruralnom razvoju na putu ka EU i da kolege iz okruženja pomognu u usvajanju procedura EU u zadrugarstvu”, rekao je on.
Dobrilović je napomenuo da zadruge u Evropi nude veći podsticaj za poljoprivrednu proizvodnju, bolje kreditne uslove, tržište i da imaju veću podršku nego ovdje.
On očekuje da zadruge u BiH usvoje procedure EU i da se konačno počnu koristiti fondovi EU.
Dobrilović je istakao da će 2012. godina biti proglašena međunarodnom godinom zadrugarstva u svijetu.
Predsjednik Zadružnog saveza Slovenije Peter Vrisk istakao je da je u njegovoj zemlji 1992. godine vraćeno imanje zadrugama i da je vrlo važno da se to učini i u ostalim zemljama bivše Jugoslavije.
Vrisk je naglasio da je njihov Zakon o zadrugama usklađen sa zakonodavstvom EU.
On je napomenuo da su zadruge u Sloveniji obavezno oko 75 odsto prometa u poljoprivredi i da se “sve što je najbitnije” odvija preko njih.
Predsjednik Zadružnog saveza Srbije Nikola Mihailović istakao je da su zadruge u EU veoma priznate i da tako treba da bude i na ovim prostorima.
“U Srbiji posluju 1 182 zadruge koje su ostvarile ukupan prihod od 560 miliona”, rekao je on i dodao da je jedan od problema negativna konotacija prema samoj riječi zadruga.
Mihailović je dodao da je u Srbiji u proceduri donošenje zakona o zadrugama, ali je ukazao na problem sa zadružnom svojinom i sivom ekonomijom.
“Naše zadrugarstvo se trenutno nalazi u krizi, ali nije nestalo i ono će uvijek postojati”, poručio je on.