BEOGRAD, Isključenja struje u 2.000 firmi, prema nalogu Vlade Srbije, počela su u petak.
Namjera je da se od kolapsa spasi elektroenergetski sistem u Srbiji. Ni posljednji apel države za štednju kilovata nije uspio, pa u Ministarstvu za energetiku kažu da bi uskoro distribucije mogle da budu restriktivnije.
Na listi firmi koje nisu od vitalnog značaja za zemlju našle su se „Koka-kola“, „Soko Štark“, IMT, IMR, „Magnohrom“, Valjaonica u Sevojnu, Srpska fabrika stakla, „Filip Moris operejšens“, „Jura“ i mnoge druge. A u gradovima i opštinama širom zemlje smanjena je upotreba javne rasvjete, svjetliće dekoracije i reklama. Sve ovo je, prema mišljenju kriznog tima EPS, bilo nužno kako bi se održao elektroenergetski sistem.
Prema riječima Zorana Manasijevića, pomoćnika generalnog direktora EPS, potrošnja struje u Srbiji i u četvrtak je iznosila više od 160 miliona kilovat-časova.
– Pomno pratimo sve efekte mjera, i hitno ćemo reagovati u zavisnosti od rezultata – kaže Manasijević. – Predložićemo Vladi Srbije da cijela sljedeća nedjelja bude neradna za većinu zaposlenih. Sada je redukovano oko 180 megavata za više od 2.000 preduzeća, koja će morati da budu isključeni sa mreže ili rade smanjenom snagom dok traje vanredna situacija.
U Ministarstvu za infrastrukturu i energetiku nisu zadovoljni efektima Vladine preporuke.
– Nema značajnog smanjenja, rezultati nisu zadovoljavajući, jer kao građani ne pokazujemo solidarnost – kaže Milan Budimir iz ovog ministarstva. – Tako će, u narednom periodu, ako se situacija ne popravi, distribucije morati da budu restriktivnije prema potrošačima. Lokalne samouprave moraju da kontrolišu gašenje javne rasvjete i svjetlećih reklama. Ako se budu poštovale preporuke Vlade Srbije, ne bi trebalo da bude daljih isključenja.
Prve projekcije Unije poslodavaca su da je zbog teških vremenskih uslova privreda dnevno gubila od tri do pet miliona evra. Kako je počelo isključivanje najvećih kompanija, taj gubitak će biti višestruko veći. A Vlada nije konsultovala Privrednu komoru Srbije prije donošenja odluke da se ugasi struja firmama.
Prema riječima direktora Industrije motora Rakovica Zorana Radosavljevića, gašenje struje će za njih imati katastrofalne posljedice.
– Sve u fabrici će se smrznuti – kaže Radosavljević.
– Molili smo da nam odobre bar pet odsto potrošnje i nadamo se pozitivnom odgovoru. Imamo veliki izvozni posao za Etiopiju vrijedan više od 10 miliona evra. Bićemo jako ugroženi i čitav posao može da propadne. Očekuje se i početak programa subvencinisane kupovine traktora.
Prema riječima profesora Ekonomskog fakulteta Ljubodraga Savića, država se, gašenjem struje privredi, odlučila za mjeru koja pogoduje većini građana.
– S druge strane, i mi građani radimo u tim preduzećima, a funkcinisanje države zavisi od poreza i doprinosa – kaže Savić. – Ova opcija je većini prihvatljivija, ali možda je trebalo tražiti neko kombinovano rješenje. Privreda je već tokom januara imala dosta neradnih dana.
“Kolubara“
Krizni štab EPS je zaključio da je trenutno najbitnije da ne bude havarija i da profunkcioniše povezani sistem privrednih društava RB „Kolubara“ i Teromoelektrane „Nikola Tesla“. Tu su i dalje ogromni problemi u otpremanju uglja iz Kolubare u obrenovačke TE, posebno u TENT B, gdje je situacija najkritičnija. Uslovi za nesmetano snabdijevanje građana električnom energijom su, pored ovoga, i redukcija potrošnje, obezbjeđenje dovoljnog uvoza za sljedeću sedmicu, kao i makar djelimično otopljavanje u zemlji i povećanje vodotokova.
Procjena štete
U Ministarstvu ekonomije, ipak, kažu da je rano da se priča o obimu štete, jer je negdje obustavljena, a negdje smanjena proizvodnja. – Projekcije gubitaka kreću se od nekoliko desetina hiljada, pa do više miliona evra – kaže za „Novosti“ ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić. – Tek kad se uspostavi normalna proizvodnja, moći će da se podvuče crta i vide posljedice.
Uvoz
Najviše struje iz uvoza u Srbiju je ovih dana stizalo iz Bugarske, ali je ona od petka prekinula izvoz zbog sopstvenog deficita od 400 megavat-časova. U EPS, ipak, kažu da se uvoz električne energije sada odvija prema ranije sklopljenim anražmanima, i obezbjeđene su dovoljne količine za subotu i nedjelju, kada će iz inostranstva pristići po blizu 11.000 megavat-časova.
Sremska Mitrovica – Najveći potrošač struje u Sremu, topionica italijanske kompanije „Sirmijum stil“, od petka je prekinula proizvodnju. Proizvodnju je obustavio i Drvni kombinat, dok smanjenim kapacitetima rade veliki potrošači, poput „Metal fera“ i „Micidisa“.
Zrenjanin – Jedino su usporene isporuke iz „Žitoprodukta“, uljare „Dijamant“ i „Mlekoprodukta“. U „Drekslmajeru“, „Pompeji“, „Meleru“ i drugim stranim fabrikama u zrenjaninskoj industrijskoj zoni uspješno organizuju smjenski rad i pored teškoća u prevozu radnika.
Sombor – Poslovodstvo Fabrike obuće „Boreli“ u Somboru poslušalo je apel Vlade, pa će tako 420 zaposlenih od ponedjeljka otići na neplanirani kolektivni godišnji odmor, koji će trajati do 20 februara.
Kraljevo – Od dvadesetak velikih potrošača struje u Kraljevu, uglavnom industrijskih preduzeća i ustanova koje su trošile i više od 600 kilovata na sat, od petka više nema nikoga ko premašuje potrošnju od 100 kilovata kao dozvoljeni maksimum. Time je proizvodnja u mnogim kraljevačkim preduzećima i ustanovama svedena na tehnički minimum ili je čak potpuno obustavljena, kao u preduzećima „Magnohrom“, Fabrici vagona, „Amigi“, „Drvoplastu“.
Niš – Isključenje struje usljedilo je za 27 industrijskih potrošača, među kojima su niške fabrike „Filip Moris operejšens“, „Jura“, „Šin Von“, Niška pivara, MIN „Lokomotiva“, MIN „Vagonka“, „Mak-internacional“, „Vulkan“, „Nisal“… Do petka nijedna firma nije bila obustavila proizvodnju zbog struje.
– „Jura“ i „Šin Von“ su smanjile potrošnju za 50 odsto – kaže direktor Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj Milan Ranđelović.
– U „Filip Morisu“ su nam rekli da su sami redukovali potrošnju struje za 70 odsto.
Čačak – Oko 4.000 radnika čačanskih preduzeća narednih dana neće dolaziti na posao, jer im je u proizvodnim pogonima isključena struja. Takva situacija je u najvećim fabričkim gigantima u Čačku – „Slobodi“, „Remontu“, Fabrici reznog alata.
Kragujevac – Proizvodni proces prekinut je jedino u kragujevačkom preduzeću „Metal sistemi“. Prije dva dana većina radnika je poslata na privremeni odmor, jer u halama nema grijanja.
Jagodina – Pomoravske elektrodistribicije u petak su smanjile potrošnju struje za 10 odsto. Oko 60 preduzeća, koja nisu od vitalnog značaja, svelo potrošnju na tehnički minimum.
Smederevo – Gradski štab za vanredne situacije Smederevo naložio je svim gradskim preduzećima i ustanovama koje nisu od vitalnog značaja za svakodnevno funkcionisanje da ograniče radno vrijeme u popodnevnoj smjeni do 18 časova. Zasad nije izdat nalog da se isključi električna energija preduzećima. Zbog problema sa dopremom sirovina Željezara „Smederevo“ obustavila je proizvodnju i radi na tehnološkom minumu. Slično je sa remonterom vagona „Želvoz“ i fabrikom štednjaka „Milan Blagojević“.
Valjevo – Isporuka električne energije od petka je redukovana „Krušiku“ i fabrici za proizvodnju ženskih čarapa „Vali“ u Valjevu, hladnjači „Podgorina-Fruht“ u Osečini, „Mikrolivu“ i industriji stiropora „Fima“ u Mionici.
Užice – Dvije najveće užičke kompanije – Valjaonica bakra „Sevojno“ i Valjaonica aluminijuma „Impol-seval“ – svele su svoj rad na tehnološki minimum. Privode kraju poslove koji moraju biti završeni i prelaze u režim minimuma rada.
Bor – Rudarsko-topioničarski basen „Bor“ smanjio je potrošnju električne energije za 30 odsto.
Vranje – Najveći potrošači „Simpo“ i „Jumko“ u petak su čekali odluku EPS. Kako nezvanično saznajemo, nekoliko privatnih fabrika za proizvodnju obuće i namještaja je od petka ostalo bez struje. Novosti