BEOGRAD, Socijalno-ekonomski savjet Srbije danas nije postigao saglasnost o tome da li će se mijenjati minimalna cijena rada, a dogovoreno je da se sjednica nastavi u nedjelju 15. septembar posljednji rok do kada se Socijalno-ekonomski savjet (SES) o tome mora dogovoriti.
Ministar rada Srbije Aleksadar Vulin je nakon sastanka SES rekao da su se članovi tog tijela dogovorili da nastave sa sjednicom u nedjelju, a da će do tada radna grupa raditi na još nekim detaljima.
“Radna grupa će raditi na još nekim detaljima u smislu novih pokazatelja u ekonomskom smislu na osnovu kojih će se odlučiti da li i koliko treba da se mjenja cijena rada”, rekao je Vulin. On je precizirao da se očekuje nastavak sjednice u nedjelju, a da će radne grupe početi da rade odmah.
Po zakonu, ukoliko SES ne donese odluku o minimalnoj cijeni rada, onda će odluku o tome samostalno donijeti Vlada Srbije, precizirao je Vulin. On je podsjetio da SES odluku donosi konsenzusom i da je dovoljno da samo jedan član kaže da nije zadovoljan i odluka neće biti donjeta.
On je rekao da su sindikati tražili novu cijenu rada, tačnije 137, 9 dinara po satu, a poslodavci da ona ni na koji način ne bude promjenjena.
“Država je saslušala i jedne i druge, hoćemo da nastavimo da radimo i da nadjemo rješenje. Očigledno nećemo moći da zadovoljimo sve, i jednu i drugu stranu, ali to je uloga države u ovom dijalogu i mi vodimo računa da bi to bilo održivo“, rekao je Vulin.
Na današnjem sastanku, kako kaže nije bilo konsenzusa, a nakon što su se čula mišljenja obje strane izaćiće sa računicom i zato je predviđen nastavak sjednice.
Vulin je podvukao da minimalna cijena rada i minimalna zarada nisu iste kategorija i da su regulisane posebnim članovima Zakona o radu, odnosno minimalna zarada članom 111, a minimalna cijena rada članom zakona 112.
On kaže da su se sindikati pozivali na član 112, ne uzimajući u obzir još neke parametre kao što su kretanje zaposlenosti, a da u računicu nije ušla ni produktivnost.
“Minimalna zarada ne mora da ima nikakve veze sa minimalnom cijenom rada, jer je minimalna zarada socijalna kategorija kojom mi štitimo nasiromašnije da ne prime manje od minimalne zarade, a minimalna cijena rada je ekonomska kategorija”, kazao je Vulin.
Predsjednik UGS “Nezavisnost” Branislav Čanak rekao je novinarima nakon sastanka da su na današnju sjednicu jedino sindikati došli sa konkretnom cifrom i to primjenom Zakona o radu, tačnije člana 112, a da prestavnici resornih ministarstva nisu iznjeli nikave prijedloge.
“Niko nije osporio našu cifru, čak je i ministar finansija Srbije Dušan Vujović rekao da je to tačna cifra, ali je zamolio da održimo još jednu sjednicu. Insistirali smo da prethodno bude Radna grupa u kojoj će njihovi predstavnici iznjeti svoju cifru i svoje poznavanje matematike“, rekao je Čanak.
Na pitanje kako su sindikati došli do računice da minimalac treba da iznosi 137, 9 dinara, Čanak je rekao da je najviše na to uticala cijena minimalne potrošačke korpe, ali da nisu imali rezerve prema onome što je kao podatke dala vlada došli bi do cifre od čak 160 dinara po satu.
“Minimalna cijena rada i zarada su objedinjene novim zakonom i imamo ozbiljne probleme čak i da se razume šta piše u zakonu”, kazao je Čanak ističući da su sindikati razmišljali o tome da predlože vladi da pokrene proceduru za izmjene člana 112 Zakona o radu koji reguliše pitanje minimalne zarade.
Predsjednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković rekao je da je stav Unije da minimalnu cijena rada ne treba povećavati, jer se za to nisu stekli uslovi u privredi, ali da će podržati konačan stav vlade o tome.
“Smatramo da je prevashodno najvažnije ono što će vlada donijeti jer ona raspolaže sa najviše podataka oko toga. Naš prijedlog je da se ništa ne povećava u odnosu na postojeću cijenu rada, jer da bi se došlo do skoro 138 dinara po radnom času to bi značilo da je u međuvremenu privreda Srbije napredovala na nivou najrazvijenih svjetskih privreda, što nije slučaj“, rekao je Atanacković.
Sindikati su kako kaže, napravili računicu ali samo u odnosu na neke kriterijume, a najviše u odnosu na rast cijene potrošačke korpe, ali nisu uzeli u obzir i druge stvari poput stagnacije rasta BDP-a, potom pad produktivnosti…
On je naveo primjer da su pojedine osnovne životne namirnice, ulje, i šećer sada niže nego u 2012. godini.
“Mi ćemo podržati, čak i ako prijedlog vlade bude iznad čak onoga što mi predlažemo, a mi predlažemo da se ništa ne povećava i ukoliko vlada i predloži povećanje minimalne cijene rada mi ćemo ne odustajući od zahtjeva, podržati stav vlade”, kaže Atanacković.
Minimalna zarada u Srbiji već dvije godine nije mjenjana i iznosi 115 dinara po radnom satu. Vlada Srbije je polovinom jula donijela odluku da minimalna zarada, bez poreza i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje za period jul – decembar 2014. godine u Srbiji ostane 115 dinara po satu. To znači da minimalna neto plata u Srbiji iznosi 20.010 dinara, i na tom je nivou od prije dvije godine. Tanjug