BIJELJINA, U bijeljinskom Birou za zapošljavanje prijavljeno je devet magistara, 600 ekonomista, 226 pravnika i 20 ljekara, kaže za poslovni portal „Capital“ Slavica Lukić, direktor Filijale Zavoda za zapošljavanje RS Bijeljina.
Krajem maja ove godine na Birou je evidentirano 13.501 nezaposlena osoba, što je za 158 osoba manje nego u istom periodu prošle godine,
Lukić kaže da posao u Bijeljini traži 1.229 osoba sa VSS i oko 300 osoba sa višom stručnom spremom.
„Iz godine u godinu raste broj profesora razredne nastave i drugih smjerova, ali i diplomiranih vaspitača. Obrazovnu politiku, to postaje evidentna činjenica, neophodno je što prije uskladiti sa tržištem rada“, ističe Slavica Lukić.
U kojoj mjeri je hiperprodukcija kadra ekonomske struke prisutna, pokazuje podatak da u Bijeljini egzistiraju dva javna ekonomska fakulteta i čak desetak privatnih ekonomskih fakulteta. I dok ekonomisti i pravnici čekaju na bilo kakav posao, na drugoj strani poslodavci traže profesore fizike, matematike, geografije i likovnog vaspitanja. Deficitarni su i zanati, poput varilaca, keramičara i tesara.
Stručnjaci upozoravaju da treba prestati školovati generacije mladih koji će godinama obijati vrata biroa za zapošljavanje ili čekati pred kancelarijama političkih stranaka.
Zbog krize i poplava smanjen broj zaposlenih
Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku, krajem septembra 2014. godine na području grada Bijeljina bilo je zaposleno 19.952 osobe, što je za 65 radnika manje nego godinu dana ranije. Ukoliko se ovi podaci usporede sa podacima iz 2010. godine, uočljivo je da je u 2010. godini u Bijeljini bilo zaposleno 21.130 radnika, dakle skoro za 180 radnika više nego četiri godine kasnije.
U Gradskoj upravi prošlogodišnje smanjenje broja zaposlenih pravdaju ekonomskom krizom i katastrofalnim poplavama, kada su poslodavci bili primorani da otpuste jedan broj radnika.
„Oko 539 privrednih društava u prošloj godini prijavilo je štete od poplava. I ovo je bio jedan od uzroka smanjenja broja zaposlenih. Tokom 2014. godine likvidirana su 24 privredna subjekta i nad 12 njih okončan je stečajni postupak“, kažu u Odjeljenju za privredu i poljoprivredu Gradske uprave Bijeljina. U prošloj godini samostalnu privrednu djelatnost odjavilo je 222 preduzetnika.
Iako je u međuvremenu usvojen akcioni plan zapošljavanja na području grada Bijeljina za 2015. godinu i imenovan savjet za zapošljavanje, a grad je dobio i BFC sertifikat , koji ga svrstava u gradove sa povoljnim poslovnim okruženjem, još uvijek nema značajnijih pomaka u oblasti zapošljavanja u ovoj regiji.
Izvor: CAPITAL
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ma gdje traže profesore geografije?U Prijedoru se na jedan konkurs za nepunu normu i na određeno vrijeme javi i po 20 i više nezaposlenih profesora geografije iz svih krajeva BiH. Za matematiku i fiziku se slažem, ali sam čuo da su i ti predmeti u Bijeljini popunjeni kadrovima iz Tuzle.