KATAR, Svijet je šokiran nehumanim radnim uslovima na gradilištima u Kataru – opasni i teški poslovi, pogibije, male plate, slaba pravna zaštita…Posebno zabrinjava veliki broj smrtnih slučajeva na gradilištima objekata i stadiona za Svjetsko fudbalsko prvenstvo 2022. godine.
U Međunarodnom savezu sindikata upozoravaju da poslodavci prema radnicima-migrantima postupaju kao prema “prisilnim radnicima”.
U bogatim zalivskim monarhijama obavljanje raznih poslova gotovo je nezamislivo bez useljenika. Samo mali dio tih migranata su kvalifikovani menadžeri, ljekari ili inženjeri. Svi ostali su obični radnici.
Migranti koji žele vizu za Ujedinjene Arapske Emirate, Saudijsku Arabiju, Kuvajt, Katar ili Bahrein zadužuju se kod posrednika. Kada dođu u neku od ovih zemalja, poslodavci im oduzimaju pasoše?!
Radnika bez odgovarajuće dozvole lako je natjerati da radi prekovremeno i da se odrekne prava na godišnji odmor.
Sindikati sve više dobijaju pritužbe zbog prekovremenog rada na temperaturama većim od 40 stepeni. Osim toga, mnoga gradilišta nisu osigurana za slučaj nesreće na radu.
Poseban problem je kašnjenje plata ili plaćanje samo jednog dijela. Mjesečna plata u Kataru često iznosi 180 evra, što nije dovoljno ni za preživljavanje samih radnika, a kamoli za njihove porodice u domovini.
Prema “Kafala sistemu” , koji je na snazi u Kataru, predviđen je “domaći sponzor” koji praktično nudi posao i osigurava vize za ulazak u zemlju.
“Sponzori” u potpunosti kontrolišu radnike tako što im zadržavaju pasoše i praktično su gospodari svojim “štićenicima”.
Poslodavci, istovremeno, suvereno odlučuju kolike će biti plate i kakvi će biti uslovi rada i stanovanja.
Osim toga, radnik iz inostranstva ne može bez odobrenja poslodavca da promijeni posao?!
Radnici iz inostranstva su većina na tržištu rada u zalivskim zemljama. U Kataru i Emiratima četiri od pet radnika su stranci. U Bahreinu i Kuvajtu oni čine više od polovine.
Samo u Saudijskoj Arabiji domaće stanovništvo prednjači. Vlada u Rijadu je radi bolje kontrole stranaca naredila ilegalnim useljenicima da se službeno prijave ili da napuste zemlju.