VAŠINGTON, Platićemo nastalu štetu, zato nas pustite da i dalje vadimo naftu, argumenti su britanske kompanije BP koja nastoji da vrši pritisak na američke političare.
Kompanija ističe da ako im se zabrani eksploatacija sa velikih dubina u moru, neće imati dosta novca da plate štetu koja je prouzrokovala potonuće njihove naftne platforme u Meksičkom zalivu.
BP ima osjećaj krivice, ali je jedan njihov menadžer u “Njujork tajmsu” kritikovao američki zakon koji toj britanskoj kompaniji zabranjuje eksploataciju u velikim dubinama.
Koncern zato upozorava da će u slučaju da stupi na snagu takav propis, za BP biti veoma teško da obezbijedi dovoljno sredstava za plaćanje odštete prouzrokovane tom naftnom katastrofom, kao i programe pomoći, prenose svjetski mediji.
Rukovodstvo BP-a je ustalo protiv tog zakona, koji je krajem jula prošao u američkom Kongresu, a indirektno se odnosi na tu britansku kompaniju.
Taj propis, naime, zabranjuje kompanijama da prave nove bušotine, ukoliko je na jednom njihovom postrojenju život izgubilo više od deset ljudi, kao i ako su u posljednjih sedam godina već kažnjeni sumom od 10 miliona dolara zbog kršenja zakona o čistoći voda i atmosfere.
Taj zakon važi i u slučaju kada su, njihova namjerna ili ponovna kršenja propisa, koji se odnose na bezbijednost rada, petostruko viša od prosjeka u toj grani.
Iako ti novi propisi ne spominju konkretno britanski BP, primjetno je da se odnosi upravo na tu kompaniju, pošto ni jedna druga firma, bar za sada, “ne ispunjava” gore navedene kriterijume, ukazuju mediji.
BP upozorava da će takva zabrana značajno oslabiti njihovu finansijsku snagu.
“Biće za nas veoma teško da finansiramo program odštete”, izjavili su predstavnici “BP Amerika”.
Tu otvorenu prijetnju je, međutim, odbacio kalifornijski demokrata Džordž Miler, od koga potiče ta zakonska inicijativa. On smatra da je veliki rizik da se ponovo dozvoli eksploatacija nafte u Meksičkom zalivu firmi kakva je BP.
Britanski koncern je prouzrokovao već nekoliko katastrofa i nikada nije iz njih izvukao pouku i nije promjenio svoje ponašanje, istakao je Miler, čime je mislio na eksploziju rafinerije BP-a u Teksas Sitiju 2005. godine, koja je u SAD izazvala oštru kritiku protiv te naftne korporacije.
“BP ne može nikome ništa da zamjeri, osim sebi”, smatra inicijator tog zakona.
Borba protiv BP-a u SAD se produbila poslije eksplozije na njihovoj naftnoj platformi u Meksičkom zalivu 20. aprila ove godine, kada je život izgubilo 11 ljudi, a u more je naknadno iscurilo 780 miliona litara nafte. BP je saopštio da ih je, do sada, ta ekološka katastrofa koštala osam milijardi dolara, prenio je njemački “Špigel”. Tanjug