BANJALUKA, Zbog neuplaćenih doprinosa na muci je ovih dana više od 3.300 radnika banjalučkog Doma zdravlja i Univerzitetskog kliničkog centra Banjaluka, koji ne mogu da ovjere zdravstvene knjižice, jer ustanove u kojima su zaposleni nisu izmirile svoje obaveze prema Fondu zdravstvenog osiguranja RS.
– Ove zdravstvene ustanove nisu izmirile svoju zakonsku obavezu, a to je uplata doprinosa, zbog čega nemaju mogućnost da ovjere knjižicu, što je u skladu sa Zakonom o doprinosima RS – potvrdili su u FZO i dodali da je Fond izmirio svoje obaveze prema Domu zdravlja i UKC-u u skladu sa potpisanim ugovorima.
Portparol Doma zdravlja Banjaluka Dušica Stanković potvrdila je da radnici ove ustanove ne mogu da ovjere knjižice.
– Doprinosi nisu uplaćeni za posljednja dva mjeseca, zbog čega ne možemo da ovjerimo knjižice – kazala je Stankovićeva.
Portparol UKC-a Banjaluka Tamara Radlović rekla je da je ova ustanova dužna ukupno 5.670.290 maraka za poreze i doprinose na osnovu isplaćenih neto plata u periodu jul-septembar ove godine.
– Za jul ove godine dug iznosi 1.904.581 marku, za avgust 1.974.099, a za septembar 1.791.609 KM. S obzirom na činjenicu da ukupan dug KC Banjaluka za poreze i doprinose na osnovu isplaćenih neto plata iznosi 5,6 miliona KM, Fond zdravstvenog osiguranja je obustavio ovjeru zdravstvenih knjižica našim radnicima – rekla je Radlovićeva.
Predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenko Granulić ističe da probleme sa neuplaćenim doprinosima imaju gotovo sve zdravstvene ustanove u Srpskoj, čiji dug iznosi više od 23 miliona maraka, zbog čega se moraju preduzeti hitne mjere kako bi se riješio ovaj problem.
Zbog neovjerene knjižice ljekarsku pomoć ne mogu da dobiju ni radnici u drugim zdravstvenim ustanovama, u šta se nedavno uvjerila ljekar Doma zdravlja Oštra Luka, kojoj nije odobren CT pregled u Banjaluci koji joj je hitno trebao.
Zaposleni
U banjalučkom Domu zdravlja zaposleno je oko 850 radnika, dok u UKC-u ima oko 2.500 zdravstvenih radnika, od kojih je oko 560 ljekara, stomatologa i farmaceuta, a među njima oko 350 specijalista raznih struka. Glas Srpske