BEOGRAD, Predstavnici Srbije i Pakistana potpisali su sporazum o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja dohotka, saopštilo je Ministarstvo finansija Srbije.
Kako se navodi u saopštenju, sporazum su potpisali ministarka finansija Srbije Diana Dragutinović i ambasador Pakistana u Srbiji Muhamed Navaz Čaudri.
Dragutinoviceva je kazla da je to prvi korak u oživljavanju privredne saradnje i izrazila zadovoljstvo što su pakistanski privrednici zainteresovani za saradnju u oblasti energetike, poljoprivrede i tekstilne industrije.
Pakistanski ambasador Muhaned Navaz Čaudri kazao je da su je privrednici iz Pakistana zainteresovani za organizovanje Biznis foruma, krajem godine u Beogradu, na kojem bi se direktnije razgovaralo o mogućim investicijama. “Međusobnu saradnju trebalo bi unaprediti preko privrednih komora dve države”, kazao je Čaudri.
Ukoliko se postupak potvrdivanja sporazuma o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja u parlamentima obe drzave okonca do kraja 2010. godine, ugovor će poceti da se primjenjuje od 1. januara 2011. godine.
Sporazum sa Pakistanom je 52. ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja koji je Srbija potpisala. U primjeni je 37 potpisanih sporazuma, dok je preostalih 15 u fazi potvrđivanja. Beta
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Pročitajte:Gazda traži od radnika milione na ime odštete
Blic – Pre 8 sati
Novi vlasnik beogradskog “Komgrapa”, firma “Integral” iz Laktaša (Republika Srpska) traži od trojice inženjera, kojima je u međuvremenu podelila otkaze, po pola miliona dinara odštete zato što su na konferenciji za novinare govorili o teškoj situaciji u ovom privatizovanom preduzeću. Oni su izjavili da se radnicima više od godinu dana ne isplaćuju ni plate, ni doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje.
Višemesečni protesti radnika u nekada čuvenom građevinskom preduzeću tako su dobili novi obrt, neobičan, čak i za prilično fantastičnu srpsku tranziciju. Inženjeri Antonije Jovanović, Stanislava Šubarić i Mirko Andesilić, i pravnica Mira Vasić, svi zaposleni u Komgrap IGM u Obrenovcu, ujedno i sindikalni funkcioneri, dobili su otkaz krajem februara. Inženjerima je uz otkaz uručena i tužba za plaćanje odštete od 1,5 miliona dinara.
– IGM Obrenovac ne radi od 2004. godine, ali to nije smetalo gazdi da nas tri inženjera prebaci u ovaj pogon, a glavni razlog je bio kritikovanje novih vlasnika. A mi smo samo tvrdili da se rasprodaje imovina, da nam se ne uplaćuju plate i doprinosi, da je sve manje posla. Posle svega prodata je zgrada u Kosovskoj ulici, a traže se kupci za objekte na Terazijama, u Makišu, za Kijevo i Metal. Inspekcija rada je dva puta konstatovala da u Obrenovcu nema uslova za rad jer nema struje, vode, grejanja, i naložila vlasniku da nam obezbedi uslove i posao. Umesto posla dobili smo otkaze i tužbu za odštetu – kaže Andesilić.
Andesilić je otkaz dobio i 2009, tada je Inspekcija rada stala na stranu poslodavca, ali je u drugostepenom postupku vraćen na posao. On očekuje da se isto desi i sada.
Istu sudbinu kao trojica inženjera doživeo je i Tomislav Kostić, predsednik sindikata Nezavisnost, koji je zbog izjave jednom dnevnom listu takođe dobio otkaz.
U poslovodstvu Komgrapa nisu želeli da komentarišu ove otkaze.
Brojke
– Komgrap je prodat 2007. godine za 4,3 miliona evra Integralu iz Laktaša u RS
– u vlasništvu je pre privatizacije imao desetak hiljada kvadrata poslovnog prostora i tridesetak hektara zemljišta
– novi gazda prodao je zgradu u Kosovskoj, a traži kupce i za još nekoliko nepokretnosti
– radnici tvrde da im se ne plaćaju zarade i staž, da nema posla, a vlasnik da su uložili 40-50 miliona evra, da se nekretnine prodaju radi namirenja dugova i da imaju posla.