BEOGRAD, Predsjednik Saveza ekonomista Srbije Aleksandar Vlahović smatra da je za uspješan nastavak reformi najvažnije restrukturirati javna preduzeća, ali i reformisati državnu administraciju, obrazovni i zdravstveni sistem.
– Posle kratkoročne fiskalne konsolidacije koja je dala dobre rezultate, za uspešan nastavak reformi važno je i dodatno smanjenje udela koje penzije imaju u nacionalnom bruto domaćem proizvodu kroz konzistentno reformisanje sistema penzionog osiguranja – rekao je Vlahović u intervjuu za novi broj magazina „Diplomacy & Commerce”.
Kako je dodao, unapređenje efikasnosti pravosudnog sistema u Srbiji i nastavak reformisanja poreske administracije su takođe od ključnog značaja jer su to važni koraci ka dostizanju održivih rješenja.
Pitanje koje je, po njegovoj ocijeni, danas od najvećeg značaja je spor proces restrukturiranja javnog sektora, što je, kako kaže, preduslov za održivu i dugoročnu fiskalnu situaciju. Po njegovim riječima, prošlost nas je naučila da odugovlačenje nije recept za uspjeh, a istakao je i da se glavni razlog naše neuspjele ekonomske tranzicije krije u čestom diskontinuitetu u implementaciji tranzicionih mjera.
– Nažalost, tokom devedesetoh godina prošlog veka nerazumne političke odluke značajno su odložile početak duboko ukorenjene ekonomske transformacije. Druge zemlje Istočne Evrope iskoristile su taj najdinamičniji period razvoja globalne ekonomije da bi uhvatile korak s razvijenim delom Evrope i svetom – ističe Vlahović.
Poslje političkog prevrata 5. oktobra, Srbija je, po njegovim riječima, imala konzistentnu politiku ekonomske tranzicije koja je iznenada prekinuta 2003. godine.
– Od tada do 2014. godine, uprkos nekim pozitivnim događajima, ekonomski populizam, kaskanje bez cilja i nespremnost da se sprovedu ključne reforme, bili su ključne karakteristike našeg puta ka tranziciji – istakao je predsjednik SES-a.