BEOGRAD, Predsjednik Vlade Srbije Mirko Cvetković izjavio je danas da od budžetskih korisnika očekuje dalje uštede i racionalizaciju, ali da Vlada neće opterećivati privredu i građane dodatnim nametima.
“Vlada se priprema za pregovore sa MMF-om koji su zakazani za kraj avgusta. U tom smislu, dao sam nalog najvećim budžetskim korisnicima da razmotre sve mogućnosti za uštedu i racionalizaciju”, izjavio je Cvetković.
On je naglasio da Vlada i dalje stoji pri stavu da se neće povećavati PDV.
Što se tiče poreskih zakona oni, prema riječima premijera Cvetkovića, još nisu dogovoreni i usaglašeni.
“Ali, sasvim je sigurno da ćemo voditi računa da privredu i građane ne opterećujemo dodatnim nametima”, poručio je predsjednik Vlade Srbije.
Međunarodni monetarni fond (MMF) i vlasti Srbije postigli su 26. marta ove godine sporazum o “stend baj” aranžmanu vrijednom tri milijarde evra koji je trebalo da traje do sredine aprila 2011. godine ali i o štednji na svim nivoima u državi.
Sporazum je predvidio da država za dobijanje sredstava ispuni određene uslove, od kojih je najznačajniji da budžetski deficit iznosi tri odsto bruto domaćeg proizvoda, kao i da se sprovedu određene mjere u pravcu fiskalnog prilagođavanja odnosno štednje i smanjenja javne potrošnje u Srbiji.
Sporazum sa MMF-om podrazumjevao je i da država nadoknadi manjak u prihodima od oko sto milijardi dinara.
U sklopu tog paketa vlada Srbije je zamrzla fond zarada u javnom sektoru i penzija, uvedeno je dodatno oporezivanje zarada, sprovedene mjere štednje na svim nivoima državne uprave.
Prethodno, polovinom novembra 2008. vlada je postigla dogovor sa Međunarodnim monetarnim fondom o 15-omjesečnom stend-baj aranžmanu “iz predostrožnosti”, koji je podrazumjevao kreditnu podršku Srbiji od 520 miliona dolara.
Jedan od osnovnih zahtjeva bio je da srpska vlada projektuje budžet za 2009. godinu tako da deficit bude maksimalno 1,75 odsto bruto domaćeg proizvoda, ali je taj aranžman pretrpio promjenu jer i pored svih mjera nisu mogli da se ispoštuju postavljeni uslovi MMF-a koji se tiču veličine budžetskog deficita.
Srbija je do sada povukla 800 miliona evra, dok je za povlačenje ostalo još 2,2 milijarde evra, i do sada je bilo dogovoreno da sva sredstva iz ovog stend-baj aranžmana idu u devizne rezerve za odbranu stabilnog kursa dinara.
Budžet Srbije se ove godine ne puni onako kako je bilo predviđeno kada se ugovarao aranžman sa MMF-om, a budžetski deficit će, umjesto planiranih tri odsto, vjerovatno biti na nivou od 4,5 odsto.
Dolazak delegacije MMF-a najavljen je za kraj avgusta, a Vlada Srbije se nada da će joj biti omogućeno da aranžman sa tom međunarodnom institucijom prilagodi novonastaloj ekonomskoj situaciji koja je posljedica svjetske finansijske krize.