JAHORINA- Ministar finansija i trezora BiH Vjekoslav Bevanda rekao je da je konsolidovano učešće javnog duga BiH 36,8 odsto u odnosu na BDP, te ukazao na činjenicu da je u BiH rekordan rast štednje građana.
“Javni dug je u porastu posljednjih godina, ali projekcije kažu da će padati. Smanjili smo zaduženost za 750 miliona KM”, naveo je Bevanda na panelu “Fiskalna politika – da li je Mastriht prava mjera za zemlje jugoistočne Evrope” u okviru 3. “Jahorina ekonomskog foruma”.
On je ukazao na činjenicu da je u BiH rekordan rast štednje građana i depozita preduzeća, što nije dobro jer pokazuje da nema dovoljno interesa za domaća investiranja.
Prema njegovom mišljenju, najbolja stvar koja će se desiti za BiH biće kada oni počnu da investiraju.
Ministar finansija i trezora BiH rekao je da BiH, što se tiče mastrihtskih kriterijuma, ispunjava sve uslove, djelimično i zato što se uklopila, a i zato što neke od njih i nema.
“BiH se ne može zaduživati i plasirati svoje obveznice, pa prema tome nema ni ograničenja za visinu obveznica”, naveo je Bevanda.
Predsjednik Fiskalnog savjeta BiH Milenko Krajišnik rekao je da Mastrihtska pravila nisu prava mjera za Republiku Srpsku niti za sve zemlje EU.
“Svaka zemlja mora da ima svoje pravilo za određeno vrijeme i prilagođavati ih nekim drugim okolnostima”, ističe Krajišnik.
On kaže da ga brine što su investicije na nivou 17 do 18 odsto BDP-a, a neće biti ozbiljnog razvoja koji će pozitivno uticati na zapošljavanje, povećanje plata i standarda bez 23 do 25 odsto BDP-a.
Krajišnik smatra da javni dug i deficit ne moraju uvijek da budu loše stvari.
“Suficit koji se ne koristi ili koji je pogrešno iskorišten veći je problem od malog deficita koji je kontrolisan”, pojasnio je Krajišnik. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Ko je lud da ulaze novac u ovakvu drzavu. Rast stednje i jeste veliki jer nema prilika za investiranje.
Stedni ulozi su u vecini slucajeva(99%) ispod 50 000 km. Sa tolikim novcem se ne moze pokrenuti ozbiljan biznis pa jedino ostaju akcije i stednja u banci. Ko god je kupovao akcije zna koliko je mahinacija na tom trzistu. Dividende fakticki niko ne isplacuje a masa je slucajeva gdje su mali akcionari prevareni. Dakle ostaje samo stednja u banci kao relativno sigurno ulaganje.
Vecina bogatih ljudi svoj novac drzi van bih. Da je ovde dobro ulagati brzo bi trziste privuklo gradjane da ulazu.