SARAJEVO, Usvajanje Pravilnika o načinu kontrole i načinu oblikovanja cijena lijekova kojim bi se napravile uštede od oko 56 miliona evra trenutno koči Vjekoslav Bevanda, odnosno Ministarstvo finansija i trezora BiH, na čijem čelu se on nalazi.
Mišljenje ovog ministarstva neophodno je kako bi se pravilnik našao na dnevnom redu Savjeta ministara BiH, a čijim usvajanjem bi cijene lijekova u BiH pale za najmanje 20 odsto. Nepostojanje ovog pravilnika isključivo odgovora uglavnom farmaceutskim kućama i njihovim lobijima, koji su prethodne tri godine na sve načine opstruisali njegovo usvajanje.
“Pravilnik je u proceduri i mišljenje o njemu će biti blagovremeno dostavljeno”, sve je što su juče rekli u Ministarstvu finansija i trezora.
Prema nezvaničnim informacijama, i ranijih godina usvajanje ovog pravilnika kočio je upravo Bevanda i to u vrijeme dok je obavljao funkciju predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH.
Naime, 2012. godine Agencija za lijekove i medicinska sredstva BiH izradila je pravilnik o načinu kontrole i načinu oblikovanja cijena lijekova. Na taj pravilnik Ministarstvo finansija i trezora BiH, na čijem čelu se tada nalazio Nikola Špirić, dalo je pozitivno mišljenje i stvorili su se uslovi da se nađe na dnevnom redu Savjeta ministara BiH, međutim do toga nikada nije došlo.
“Bevanda, tada predsjedavajući, taj pravilnik nikada nije stavio na dnevni red, a i sada je sve do njega, odnosno do institucije na čijem je čelu, u ovom slučaju Ministarstva finansija i trezora BiH”, ispričao je izvor “Nezavisnih” iz Savjeta ministara BiH.
Pokušali su juče da dobiju i Bevandu, ali do zaključenja ovog broja “Nezavisnih” u tome nisu uspjeli.
S obzirom na to da pravilnik, zbog, kako mnogi ističu, uticaja farmaceutskog lobija nije mogao naći put do ministara u Savjetu ministara BiH, Agencija za lijekove BiH što samoinicijativno, što pod uticajem i pritiskom Svjetske banke, izradila je prije nekoliko mjeseci novi pravilnik o načinu kontrole i načinu oblikovanja cijena lijekova i uputila ga u proceduru, međutim sve i dalje stoji zbog neophodnog mišljenja Ministarstva finansija i trezora BiH.
“Pravilnik smo prije otprilike 15 dana poslali Ministarstvu finansija i trezora i dobili smo negativno mišljenje, što nas je iznenadilo, jer provođenje tog dokumenta ne zahtijeva nikakva sredstva, čak se njim prave velike uštede. Na to negativno mišljenje uložili smo prigovor i detaljno ga obrazložili i sada čekamo”, rekla je Nataša Grubiša, aktuelni direktor Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH.
Dobri poznavaoci prilika i dalje tvrde da se na sve načine pokušava prolongirati donošenje pravilnika te da su se farmaceutski lobiji, poslije nekoliko godina mirovanja, ponovo aktivirali. Takođe tvrde da se samo traži valjan razlog da se ponovo prolongira donošenje pravilnika, bez obzira na to što je BiH jedina zemlja u Evropi koja ne kontroliše cijene lijekova na svojoj teritoriji.
Inače, usvajanje ovog pravilnika traže i fondovi zdravstvenog osiguranja RS i FBiH, a nedavno je Novka Agić, direktor federalnog Zavoda za zdravstveno osiguranje i reosiguranje, rekla da su zbog nepostojanja tog dokumenta milioni maraka iznijeti iz zemlje.
Kako su “Nezavisne” ranije objavile, prema računici Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH na tržištu lijekova vrijednom 531 milion KM pravilnikom bi se uštedjelo najmanje 56 miliona evra, a od tog iznosa samo ušteda fondova bila bi 42 miliona evra.
Primjer pljačke lijek Xarelto
Zbog nepostojanja pravilnika o cijenama lijekova i činjenice da je BiH jedina zemlja u Evropi koja ne kontroliše cijene lijekova na svojoj teritoriji, na sceni je prava pljačka građana, odnosno pacijenata.
Primjera radi, 28 kapsula lijeka Xarelto, koji koriste pacijenti sa srčanim tegobama, u BiH košta oko 198 KM, dok isti taj lijek pacijenti u apotekama u Srbiji mogu nabaviti za svega 95,5 KM. Nezavisne novine