– Ministarstvo finansija RS odobrilo reprogram poreskih obaveza u iznosu od 2,3 miliona KM
– Ćurko danas isplatio sve plate – „u kešu“
– Peulić: Radnici su pristali na isplatu u gotovini, do kraja maja sve će biti zakonito
ŠIPOVO – Bezakonje u šipovačkoj gipsari „Volari“ se nastavlja. Direktor Nebojša Ćurko, nakon što je nezakonito otpustio 19 radnika, danas je sindikalcu Goranu Bogdanoviću poštom poslao otpremninu u iznosu od oko 800 KM uz prateću dokumentaciju, što Bogdanović nije prihvatio. Radnici su se ponovo okupili u krugu fabrike sa dokazima kojim dokumentuju kriminal, međutim, nadležnih nije bilo. Zasad iz zgrade Vlade RS stižu samo obećanja da će se ozbiljno pozabaviti „Volarima“.
Ministarstvo finansija RS još u novembru prošle godine odobrilo je reprogram poreskih obaveza gipsare u iznosu od čak 2,3 miliona KM na period od 60 mjeseci, što je potpisano 11. aprila ove godine. Iako su mu institucije izašle u susret, Ćurko je ponovo zaobišao zakone pa je januarske i februarske plate, manje od minimuma (po 200 KM), danas u potpunosti isplatio radnicima „u kešu“.
„Ćurko je obećao da će razgovarati s nama, međutim, njega nigdje nema. Svaki dan smo u gipsari. Samo tražim ono što sam zaradio. Nije normalno da ovdje radim tri decenije, da oni imaju fabrike i milione, a da ja nemam košulju. Prema pravosnažnim sudskim presudama gipsara mi duguje regrese, nikada novac nisam dobio. Ovdje je sve uvezano – od uprave do mrkonjićkog Osnovnog suda. Sumnjamo da falsifikuju naše potpise dok prave neke spiskove prema kojima se, navodno, odričemo plate u bruto iznosu. Čekamo ministra rada Milenka Savanovića“, kazao je za portal CAPITAL Bogdanović.
Iako se ne pojavljuje pred radnicima, a ne odgovara ni na pozive novinara CAPITAL-a, Ćurko uredno na vrata gipsare kači obavještenja kako je izmirio obaveze prema Ministarstvu finansija RS, ali i prema radnicima uz izmirenje svih dugovanja za poreze i doprinose. Iako nema odobrenu koncesiju, Ćurko takođe obavještava radnike da gipsara radi od 18. aprila.
„Obračunate i prijavljene obaveze prema radnicima iz 2017. godine biće izmirene najkasnije do 30. maja“, navodi Ćurko i dodaje da je sve ovo dogovreno na januarskom sastanku kojem je prisustvovao i načelnik opštine Šipovo Milan Kovač, ali i predstavnici Saveza sindikata RS Tane Peulić i Goran Savanović.
Peulić dogovorio nezakonitu isplatu plata u „kešu“!!!
Za Peulića, koji je na ovom sastanku, očigledno, štitio samo pristalice svog Sindikata metalske industrije i rudarstva RS, kaže da su „radnici pristali da im se neto plata isplaćuje u gotovini te da se to dešava već tri godine“. Na konstataciju novinara CAPITAL-a da je to direktno kršenje Zakona o radu RS, kazao je da će do kraja maja sve biti dovedeno u okvir zakona. Ne bavi se, dodaje, članovima Sindikata metalaca iz Konfederacije sindikata RS, jer su oni ostali pri stavu da ne rade.
„Tražili smo izlazno rješenje za radnike. U skladu s tim dogovorom, zaključno sa današnjim danom, isplaćene su plate. Radnici našeg sindikata su se odazvali na posao i trenutno rade u gipsari. Isplata plate u kešu je dogovor dok se ne deblokira račun. Kada računi budu odblokirani, sve će se poravnati. Kako me uprava izvijestila, nije istina da je bilo 19 otkaza, već jedan otkaz, jedno penzionisanje i 17 upozorenja pred otkaze. Ne znam detalje otkaza Bogdanovića, jer on nije u mom sindikatu. Ministar Savanović treba sve da uradi kako bi poslovanje konačno bilo zakonito“, kazao je Peulić za CAPITAL.
U sindikalnoj konfederaciji, pak, navode da neće pristati na kriminal pod krovom gipsare i dodaju da će gipsaru uskoro posjetiti ministar Savanović.
Iako danas nije dogovarao na pozive novinara, ministar je nedavno poručio Ćurku da „neće biti onako kako je zamislio“.
„Ovih dana otići ću u gipsaru i vlasniku Miodragu Babiću i direktoru Nebojši Ćurku reći da radnici nisu robovi i da su oni, kroz minuli rad, napravili gipsaru. Radnici su toliko poniženi od određenih struktura koje su do imovine došle na razne načine, mešetarske načine. Otkazi neće ići lako. Sve će biti potpuno drugačije od onoga što zamišlja Nebojša Ćurko. Gipsaru im nije ostavio otac. Ovo je resurs naroda iz Šipova, koji ima pravo da radi i zarađuje. Zaštitićemo ljude koji su predmet maltretiranja. Lično ću se založiti za radnike“, obećao je Savanović.
Čvrsta obećanja ipak ne znače i pedantno urađen posao. Republički inspektori rada odmah su, 19. aprila, otišli u gipsaru, ali su tek sačinili zapisnik o stanju u krugu fabrike koje su zatekli tog dana.
„Republička inspekcija rada je 19. aprila kontrolisala gipsaru ‘Volari’ gdje je, na osnovu predočene dokumentacije, utvrđeno da je proizvodnja prethodno obustavljena 16. oktobra prošle godine, a da je ponovo pokrenuta 18. aprila. Prema izjavi direktora, nije bilo najavljenog štrajka. Društvo zapošljava 32 radnika, a na dan kontrole radilo je njih devet. Prema izjavi direktora, 16 radnika nije se odazvalo na rad po ranije utvrđenom rasporedu“, navodi se u zapisniku Inspektorata.
Inspektori, ipak, priznaju da su proteklih godina pokušavali da ukažu na kršenje prava radnika gipsare i nalagali šefovima „Volara“ da izmiruju obaveze, ali i pokretali prekršajne postupke. Danas nisu odgovorili hoće li ponovo na teren, s obzirom na to da Ćurkova samovolja nije prestala.
Iz Poreske uprave RS prošle sedmice su najavili da će u kontrolu gipsare krenuti početkom narednog mjeseca.
O višegodišnjem kriminalu u gipsari „Volari“ CAPITAL je opširno pisao.
CAPITAL: Žana Gauk