BEOGRAD, Direktor Direkcije EPS za distribuciju električne energije Životije Jovanović najavio je u Jagodini da je EPS spreman da najsiromašnijima u Srbiji električnu energiju isporučuje besplatno, ali da ostale kategorije građana, koji mogu da je plate, struju plaćaju po realnim cijenama, odnosno kakve su u okruženju, od 10 do 12 centi po kilovatu. Socijalna karta stanovništva biće osnov za sprovođenje novog sistema naplate.
– Socijalnu kartu stanovništva u Srbiji radi Ministarstvo za rad i socijalna pitanja i očekujem da će do jeseni taj posao da bude završen. EPS je spreman da najsiromašnijim kategorijama stanovništva u Srbiji besplatno da struju do određenog broja utrošenih kilovata ili po znatno nižoj ceni. Ostali građani, koji su platežno sposobni, plaćali bi realnu cenu. Insistiramo na izradi socijalne karte i an uvođenju novog sistema naplate, jer bi to bilo isplativije za EPS. Trenutno, kategorije stanovništva koje mogu da plate koriste struju po niskim i deplasiranim cenama. Cena struje u Srbiji je pet centi i najniža je u Evropi, a realna cena je duplo viša, slično kao u našem okruženju, recimo, 12 centi je u Češkoj, a u Crnoj Gori 10 i 11 centi. Očekujem da do jeseni imamo socijalnu kartu stanovništva u Srbiji koja će biti osnov za takav sistem naplate – objasnio je Jovanović.
EPS je odustao od daljeg povećanja cijena u ovoj godini, navodi Jovanović, i dodaje da je razlog za takvu odluku teška ekonomska situacija. Takva odluka ugrožava razvoj EPS, jer, pored niskih cijena, krađe električne energije na godišnjem nivou procjenjuju se na 61 milion evra.
– U protekle dve godine zabeležen je rast gubitaka u distribuciji električne energije, a prošla godina je završena sa 15,9 odsto gubitaka. Reč je krađi električne energije na koju otpada pet odsto gubitka, a 11 odsto gubitaka nastaje u samom prenosu električne energije od elektrana do kupaca. Krajem prošle godine počeli smo da realizujemo akcioni plan, i prvi put u jednom tromesečju zabeležen je trend smanjenja gubitaka sa 15,9 na 15,5 odsto. Nastavićemo pojačanu kontrolu kupaca, jer taj posao neće biti završen za godinu dana. Naš cilj je da gubitke u prenosu električne energije svedemo na 10 odsto – kaže Jovanović.
U EPS ističu da su krađe električne energije u Evropi svedene na najmanju moguću mjeru, na primjer, u Češkoj je to 0,48 odsto. Zbog toga se priprema veliki tender za nabavku digitalnih brojila koja imaju mogućnost daljinskog očitavanja i isključenja. U zamjenu tri i po miliona brojila biće uloženo 80 miliona evra.
EPS očekuje da će se u posao zamjene brojila uključiti domaći proizvođači. Posao će sukcesivno obavljati, a EPS je usvojio sistem tehničkih karakteristika novih brojila s kojim su proizvođači upoznati, te će imati dovoljno vremena da se pripreme za tender. Međutim, naplata po računima za isporučenu električnu enrgiju od početka godine pala je na nivo od 88 odsto. EPS trenutno potražuje 63 milijarde dinara od domaćinstava i privrede.
– Ukoliko se takav trend nastavi, EPS će ubrzo biti na ivici kolapsa. Struja je najskuplja kad je nema. Moraćemo da počnemo sa isključenjima i utuženjima – objašnjava Jovanović.
RTS dužnik eps
TV pretplata je poseban problem, jer od RTS potražujemo značajna sredstva za obradu računa i utrošenu struju – kaže Jovanović.
– Sada smo u situaciji da sa RTS ozbiljno razgovaramo o namirenju duga. Mislim da mnogo građana ne plaća TV pretplatu, ali ne znam kako ide sa prihodima od TV pretplate. Mi u skladu sa zakonom obavljamo našu obavezu i očekujemo da dugovi budu izmireni – navodi Jovanović.
Struktura potrošnje
U strukturi potrošnje električne energije u Srbiji prednjače domaćinstva, sa 70 odsto, dok privreda troši 30 odsto. U razvijenim državama situacija je obratna – domaćinstva troše 30 odsto a privreda 70 odsto.
– Tri decenije nije bilo značajnijih ulaganja u nove kapacitete. Trenutno smo na ivici između proizvodnje i potreba kupaca, što je pokazala protekla zima, kada smo morali da uvozimo struju – kaže Jovanović.
Krađa
Jovanović je ocijenio da je, po obimu, krađa struje najrasprostranjenije i najčešće krivično dijelo u Srbiji, a ukupna visina štete je 61 milion evra godišnje.
– Krađu struje ne možemo sami da rešavamo, za taj problem potrebna nam je država, odnosno uključenje policije i pravosuđa. Od 8.300 osuđenih zbog krađe električne energije, njih 6.600 dobilo je uslovne kazne, a zanemarljiv je broj zatvorskih kazni, iako je zaprećema kazna do tri godine zatvora. Očekujemo da zaprećena zatvorska kazna bude povećana, kroz izmene zakona, na pet godina, kao i strožu kaznenu politiku sudova – kaže Jovanović. Novosti