BEČ, Beskućnici su postali veoma popularni turistički vodiči širom Evrope, jer su oni ti koji turistima mogu pokazati i one skrivene dijelove svog grada, koji nisu u zvaničnoj turističkoj ponudi.
Jedan ovakav projekat je zaživio i u Beču, gdje će beskućnici proći obuku kako bi turistima pokazali ovaj grad iz svoje perspektive. Zasad je ovu obuku prošlo četvoro beskućnika.
Riječ je o projektu “Shades Tours Vienna”, čiji je idejni tvorac Perine Šober, poslovna žena koja želi da na ovaj način pobije predrasude o beskućnicima i samim tim pomogne ovim ljudima da dobiju svoje mjesto na tržištu rada.
Šoberova je studirala turistički menadžment, a istovremeno je radila u brojnim humanitarnim agencijama. Svojim projektom želi da objedini svoje preduzetničke vještine, ali istovremeno i pomogne onima koji nemaju sreće u životu, onima koje je društvo u potpunosti zaboravilo. Ona kaže da u cijeloj Austriji ima registrovano oko 12.000 beskućnika, a od tog broja čak 7.100 ih živi upravo u austrijskoj prijestonici Beču. Najnovija turistička tura podrazumijeva da dvije trećine ture predvodi upravo beskućnik. Tom prilikom se prikazuju tri najbitnije lokacije – noćno sklonište za beskućnike, javna kuhinja i trening ili predavanja u socijalnoj službi.
“Najbitnije od svega jeste da na ovaj način podižemo svijest o beskućništvu, a istovremeno želimo da smanjimo strah i bojazan od beskućnika, koji se često percipiraju kao asocijalni”, kaže Šoberova.
Ovi turistički obilasci uglavnom se odvijaju u vrijeme kada u skloništima nema puno ljudi, kako se ne bi narušavala privatnost korisnika skloništa. Takođe, nastoji se da u grupi kojoj je namijenjen obilazak budu studenti, poslovni ljudi, dakle ciljne grupe koje najviše mogu da pomognu beskućnicima.
Šoberova se nada da će ovi obilasci pomoći beskućnicima da se ponovo vrate na tržište rada, što je obično povezano s raznim predrasudama.
“Mislim da će ove ture biti od velikog značaja za beskućnike jer će na ovaj način steći neko radno iskustvo, i to bi trebalo da bude dokaz njihove volje da rade”, kaže Šoberova i dodaje:
“Jedino što ne želimo jeste da ovi obilasci budu fokusirani na lične priče beskućnika, jer to ne bi bilo pošteno prema njima, s obzirom na to da su sve te priče prožete bolom i nesrećom. Dakle, oni nisu tu da vam pričaju svoj život, već da vam pokažu grad u jednom drugom svjetlu”, kaže ona, dodajući da je fokus na njihovoj budućnosti i ponovnoj inkluziji u društvo.
Diter, jedan od vodiča beskućnika, kaže da ovo možda neće biti atraktivan obilazak Beča, ali da će pokazati kako je to biti beskućnik.
“Svakome se može desiti da ostane bez doma. I ja sam nekada bio čovjek koji je mislio da mu se nešto tako nikada ne može desiti, a evo gdje sam sada”, kaže Diter, dodajući da je godinama radio u austrijskim oružanim snagama, ali da je vremenom “sagorio” i završio na ulicama austrijske prijestonice. Nezavisne novine